2020. május 27., szerda

BLACK LAGOON



EREDETI CÍM: BLACK LAGOON 
MEGJELENÉS ÉVE: 2006 április 9. 
MŰFAJ: ANIME, AKCIÓ, DRÁMA
EPIZÓD: 12
EPIZÓD HOSSZA: 24 PERC

SZEREPLŐK:
Revy (Rebecca Lee) – Toyoguchi Megumi
Rock (Okajima Rokurou) – Namikawa Daisuke
Dutch – Isobe Tsutomu
Benny – Hirata Hiroaki
Roberta (Rosalita Cisneros) – Tomizawa Michie
Eda – Karasawa Jun


AHOGY ÉN LÁTOM

Igazán itt volt már az ideje annak, hogy letörölgessem a virtuális port szegény blogomról. Elő is kaptam az elfekvőből, és most éledezik szegény. Élénkétísül egy olyan animéről szeretnék értekezni, ami nem egy romantikus kéjutazás, hanem sokkal inkább egy alvilági túlélőtúra, Revy-módra. Hogy miért pont a Black Lagoon lesz a nagy come back? Elég nagy hatást gyakorolt rám ahhoz, hogy szavakba öntsem érzéseimet. Persze nem ez az egyetlen anime, amivel így jártam, csak akkor sajnos még csupán az írás szándéka bimbódzott bennem, és lusta voltam belépni a bloggerbe, csak a Snittig jutottam. (az is valami, na... :-)
Egyébként a Black Lagoon-al is úgy jártam, ahogyan a recenzió-írással. Húztam, halasztottam, míg végül motivációs szinten szembe jött velem. Aztán durr, bele is csaptam, és pörgött előttem az alvilági játszma. Közben az idegeim is edződtek, mire a végére értem, már kötelekként feszültek bennem. 
Bár már viszonylag sok animét láttam, olyanhoz még nem volt szerencsém, ahol a főszereplő(k) mind bűnözők, gengszterek, maffiózók, tehát eléggé rosszfiúk a sötét oldalon. Viszont a jelzőkkel óvatosan kell bánni, a „gonoszt” direkt nem használom, mert én sem Revyt, sem Rockot, sem Bennyt, sem pedig Dutch-ot nem tartom eredendően annak. Még Balalaikát, az orosz maffiakirálynőt sem, és Roberta is kívül esik eme kategórián.
Benny, Dutch, Revy és Rock  a Black Lagoon csapata
Miről is szól ez a 12 részes anime? 
Itt nincs semmi fantasy, csak a véres... a nagyonis véres valóság. Mint már említettem fentebb, az alvilág üzelmeit követhetjük nyomon, és bepillantást nyerhetünk az orosz maffia ténykedéseibe, különböző nemzetiségű kartellek bandaháborúiba. 
A Black Lagoon tulajdonképpen (immáron négy tagúra bővült) vállalkozás a délkelet-ázsiai térségben, melynek központjául a thaiföldi Ronapur város szolgál. Itt koncentrálódnak a bűnözés szálai csomóponttá. Röviden: nem egy túristaparadicsom. A kis csapat mindenfélefajta munkát elvállal, ami pénzt hoz a konyhára. Ebből élnek-(és olykor majdnem)-halnak. 
Eda
Az alkotók nem spóroltak a vérrel, de azért olyan nagyon túlzásokba sem estek, épp csak anmyira, amennyire megköveteli maga a téma. A brutalitás könnyebben csúszik azzal az érdes, fanyar fekete humorral, melyet leginkább Revy és Eda személyéhez kötnék elsősorban. Ők majdnem-barátnők, mikor épp nincs kedvük egymásra lőni, jól ki is jönnek. És tényleg! 
Csapatépítő ;) 
Ebben a világban ingatag lábakon állnak az emberi kapcsolatok, a barátság és a szeretet eszménye más szintet képvisel, mint a slice of life felállásnál. Inkább partnerek léteznek, társak, akik bármikor elárulhatják a másikat. Ok akad bőven, lehet válogatni. Ebben a sötét világban csak magára számíthat az ember, és ügyesen kell zsonglőrködnie ahhoz, hogy életben maradhasson. Ha még hírnevet is szeretne szerezni magának, ahhoz bizony hullahegyeken és vérpatakon keresztül vezet az út. Revy nevét már jól ismerik, de később kiderül, hogy ő is csak egy gyenge amatőrnek számít Roberta mellett, aki kapott külön kiegészítő évadot is, mert kiérdemelte. De ennyire nem szaladok előre. 
Rock

Ebbe a bűnöző-paradicsomba csöppen bele Okajima Rokurou, azaz Rock, aki bár csalódott az emberekben, még sincs oda a gyilkolászásért. Ő még értékként tekint az emberi életre, és ez a nézete mindvégig megmarad. Bűnöző-tanoncként úgy próbál érvényesülni ebben a pokolban, hogy megtartja a másik világból hozott énjét, és ha a többieknek annyira nem is tűnik fel, segít azokon, akiknek szüksége van erre. Benny a szűkszavú hacker szintén inkább csendestárs, és a neten bogozza a szálakat és kavarja amit épp kavarni kell. Dutch és Revy vérszomjasabb fajta. Az előbbi a főnök, az utóbbi pedig a „rohanjunk fejjel a falnak.” prototípust képviseli. Ők négyen lassan, de bizonytalanul kezdenek összekovácsolódni. Revy elég nehéz és hirtelen természetű, akit kísért a múltja, nem akar érezni és emlékezni, gyakran bekattan, ha valami nem úgy történik, ahogyan ő azt korábban elképzelte. 
Revy 
Melancholikus hidegvérrel végzi el feladatait, nagyon jól tudja, hogy akiket elküld a másvilágra, mind rossz arc. Revy nem elvakult mészáros, ok nélkül sosem húzza meg a ravaszt. Áldozatai mind a bűnözők közül kerülnek ki. Mindezek ellenére mégis... mégis van benne valami, ami rokonszenvessé és szerethetővé teszi karakterét. Az „előbb cselekszem, aztán beszélek” típusú lánnyal ellentétben Rock megfontolt, nagyon ügyesen átlátja a helyzeteket. Ért az emberekhez, és az emberek nyelvén. Kitűnő stratéga. 
Aztán jön Roberta, akinek cselédlány külseje szinte önmaga iróniájává válik. Amint megismerkedünk képességeivel, átértékeljük az eddig látottakat. Ő sem kevésbé pszichopata, mint Revy, viszont hozzá társul az elegancia és az intelligencia is. Neki van lelkiismerete, és az érzelmeit sem palástolja. Én őt jobban kedveltem, mint Revyt, és sajnáltam, hogy az első évadban csak mellékszereplőként asszisztál. Megismerhetjük az ő múltját is, kapcsolatát Garciával és az ő édesapjával. Nekem ez az érzelmi szál nagyon szimpatikus volt. 
Roberta és Revy (epic fight)
Ebben a világban mindenki kezéhez kellő mennyiségű vér tapad, tisztelet persze a nagyon kevés kivételnek. A valóság mocskát, a világ árnyoldalát tökéletesen, illúziók nélkül mutatja be az anime. Egyáltalán nem túloz. Sajnos így működik a sötét oldal, amivel erős kontrasztban állnak azok az idilli képek, amiket néha – és roppant mód hatásosan – bevágtak a történetbe. Békés tenger, lagúnák, repkedő színes pillangók… aztán jön a puskaprszagú káosz és zűrzavar. 

Az anime végig izgalmas, mozgalmas, melyet remek zene kísér. Az opening nagyon összhangban van a történésekkel. Gyors, színes, pergő és kellően brutál, zúzós. Ezzel szemben az ending lassú, sötét és misztikus, ahogyan Revy sétál és sétál a semmibe. A grafika egy 2006-os animéhez képest szépen kidolgozott. A seiyuukra sem lehet panasz, tökéletes munkát végeztek. Ami nem tetszett, hogy mindenki bagózott (kivéve Robertát). Tudom, hogy ez illik az összképbe, de engem mégis zavart. Bár nem kedvelem a gyilkolászós, halomra lőjük egymást stílusú történeteket, ez az anime mégis mélyebben volt képes bemutatni ezt a világot, azt, mi rejlik az idill mögött. Nem minden olyan egyszerű, mint ahogyan azt néhány akciófilmben a képünkbe tolják.  Itt megkapja kegyetlen hátterét a bűnözés. Az anime rejtett mondanivalója ott villog előttünk: jól vigyázz, ha erre az ösvényre lépsz, innen nincs visszaút, hiába volt más életed, korábbi ismerőseid, barátaid, szerelmed számára meghaltál, és ez a sors vár a lelkedre is. 
Ha kíváncsi vagy arra, hogyan működik az élet a sötét zónában, mindenképpen nézd meg ezt az animét.

2 megjegyzés:

  1. Érdekes kritika, kedvet kaptam az animéhez is.

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. Köszönöm szépen:) Ennek igazán örülök. :) Most próbálkozom a Neon Genesis Evangelionnal. Kíváncsi vagyok, mit hozok ki belőle. :)

      Törlés