A következő címkéjű bejegyzések mutatása: Fumax. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: Fumax. Összes bejegyzés megjelenítése

2021. június 29., kedd

NEAL STEPHENSON - NICOLE GALLAND: A D.O.D.O. FELEMELKEDÉSE ÉS BUKÁSA


EREDETI CÍM: THE RISE AND FALL OF D.O.D.O.
KIADÓ: FUMAX
OLDALSZÁM: 616
EREDETI MEGJELENÉS: 2017
KIADÁS ÉVE: 2018
MŰFAJ: SCI-FI, FANTASY
FORDÍTOTTA: KODAJ DÁNIEL

FÜLSZÖVEG:

„Kegyelmed ​az mennyeknek országába készűl, de lehet, hogy ott fele annyi se az csodáknak száma, mint az huszoneggyedik században.”

A mágia nem több, mint dajkamese gyermekeknek. Meg titkos ügynököknek.
Ugyanis a mágia nem létezik…
Már.

Pucér vikingek túszejtő akciója a Walmart mirelit-osztályán, kormányszervekbe beépülő boszorkányok, a mágiától megfiatalodott magyar szépség, Kárpáthy Erzsébet – köszöntlek a világban, amit a D.O.D.O. adott nekünk!

Minden rendben volt, amíg Melisande Stokes nyelvész professzor le nem fordította a dokumentumokat, amelyek szerint a mágia igenis létező, működő jelenség volt 1851-ig. Meg is alakul a Diakrón Operációk Döntéshozó Osztálya, hogy építsenek egy szerkezetet, ami újra lehetővé teszi a varázslást, és annak segítségével többek közt az időutazást is.

A kormány azonban megvonja az anyagi támogatást, pedig az egyre nagyobbra duzzadó szervezet működtetéséhez pénzre van szükség. Sok pénzre. Ezt a múltban elrejtett, a jelenben kiásott ereklyék értékesítésével kívánják előteremteni. De ez nem olyan egyszerű, mint ahogy elképzelik. Mert ha belepiszkálsz a múltba, sosem tudhatod, mivé alakul a jövő…

Ez az egyedi, humorral és nyelvi leleménnyel átitatott fantasztikus regény a sokszorosan díjnyertes, és New York Times-sikerlista-vezető Neal Stephenson műveire jellemző őrült komplexitást és ötletességet ötvözi Nicole Galland közvetlen, emberközeli stílusával.

Kétségkívül ez a könyv az év eddigi legnagyobb meglepetése számomra, bár még csak a felénél járunk 2021-nek. A regény sok helyen összecseng a St. Mary krónikákkal. Nem csak az időutazás miatt vonható párhuzam a két történet között, más ponton is asszociálhatunk. (Én találtam hasonlóságot Melisande és Max személyiségében is, és ott a dodo... ha nem is ugyanabban a kontextusban...) Van egy olyan érzésem, hogy a D.O.D.O. szerzőpárosa ismeretséget kötött már Jodi Taylor múltjáróival. Szerintem. Na de ki az a Melisande? Ideje rendezni a soraimat a kicsit hirtelen in medias res után...

Én teljesen így képzelem Erzsébetet
Kezdjük a történelemmel. A history visszavág, ha belepiszkálnak, nem jó szórakozni vele. Azonban... „A történelem önmagában nem gonosz, még ha egyes szereplői gonoszak is.Ez Kárpáthy Erzsébet – fiatal és egyben ősöreg boszorkányunk álláspontja. (Max lehet, hogy tiltakozna fél strófányit az állítás ellen, de ez most Melisande Stokes és a dodonauták története.) A D.O.D.O.  Destruktív Óvodások Degenerált Osztálya Diakrón Operációk Döntéshozó Osztálya  mixeli az időutazást a mágiával, így kicsit eltolódunk a fantasy felé, de ez épp hogy előnyére válik a regénynek. Mondhatjuk, hogy lerágott csont az időutazás, és újat nem igen lehet már írni róla... és akkor ér a meglepetés. Mert igenis lehet. A könyv egyedisége kétségkívül a stílusában rejlik, mely először az 1851-es viktoriánus Angliában ragadt Melisande Stokes elbeszélése  írása  nyomán bontakozik ki, aztán később, ahogy terebélyesedik a D.O.D.O. szervezeteegyre többen válnak elbeszélővé. Hol dokumentációkból, hol netes információs csatornákon keresztül, hol pedig Gráinne levelei által folynak előttünk a történések. A tudományos  főként jogi – szakzsargon, a bürokrácia és a nem megfelelő táplálkozás is kap kis fricskát a szerzőpárostól. Kitűnő szatíra ez a könyv a társadalomról  hájasok földjéről  amit többek közt a Walmart Ének is erősít. Walmartnak hívják a kincses kazamatát, / Hőbörgő hájpacni mutatta meg nekem”. 
Már említettem néhány szereplőt, akit be is mutatnék néhány mondatban. Dr. Melisande Stokes nem történész, mint Max, hanem nyelvész, aki főként a holt nyelveket vágja perfektül. Van egy mentora, Blevins, aki bár nagy koponyának hiszi magát, mégis csak egy idegesítő parazita, aki miatt nagyon sok esemény olyan fordulatot vesz, amitől a történelem joggal lesz durcás. És sajnos demonstrálja is, hogy még mindig ő az erősebb. Azt hiszem, ezt nevezik diakrón nyírásnak, aminek senki sem szeretne szem- fül és egyéb tanúja lenni. Tristan Lyons alezredes felbukkanásával  akinek személye körül minden államtitok  fordul ki négy sarkából Melisande világa. Ezután kénytelen elhinni azokat a dolgokat, melyek hihetetlenek. Léteznek boszorkányok, létezik mágia  pontosabban létezett, csak most dögrováson vegetál – és ha már homár... az időutazás is lehetséges. Bizonyos keretek között. ... az derült ki, hogy a tudományos forradalom hajnalán (Kopernikusz 1543 és a többi) a mágia lényeges és mindennapos társadalmi jelenség volt, a boszorkányokat pedig a legtöbb helyen ugyanolyan félelem és tisztelet övezte, mint a hadvezéreket...” Oda szenszei, miután eldiskurál Tristanékkal és velünk Schrödinger macskájáról  hazudnék, ha azt mondanám, minden egyes szavát és elméletét kristálytisztán értettem  tudtán kívül lerakja a dodo alapköveit. Aztán betoppan Erzsébet, aki régi ismerőseként tartja számon Mel-t, holott még nem is találkoztak. Melisande-nak legalábbis nem rémlik. 
Gráinne...?
Vagy mégis? Szerintem Kárpáthy Erzsébet a legerősebb és legkarakánabb személyiség a regényben, aki kihasználva érzi magát, de motiválja, hogyha teljesíti a kéréseket  mert parancsokat nem fogad el, illetve csípőből elutasítja azokat  hazamehet Budapestre, és leköpheti az ellenségei sírját. Ám Erzsébet mellett ott van még egy olyan színes egyéniség, aki az egész regény aromáját adja. Ő nem más, mint Gráinne, az ír boszorkány, Grace O' Malley kéme, aki álcázásul kurtizánként tevékenykedik az Erzsébet-kori Londonban, és meg kell hagyni, nagyon jó benne. Leveleihez először nehezen szokhat hozzá a szemünk, megbotlunk minden sorban, de aztán hozzáidomulunk a stílushoz, ami fergeteges. Nem tudok mást írni. A fordító  Kodaj Dániel  egy zseni! Emelem kalapom tehetsége előtt, ugyanis maximálisan kihasználva édes anyanyelvünket, élénkebbre varázsolta a szöveget, mint amilyen az valójában. Nem mintha az eredeti rossz lenne. Gráinnét azonnal megkedveltem, nem csak azért mert ír származású, hanem azért is, ahogyan flegma eleganciával kezeli dolgait. Mindenkit lehengerel, néha a szó legszorosabb érelmében. Ő az, aki a legtöbb meglepetést okozza a múltjáróknak dodonautáknak. A regény nyelvezete több réteget foglal magába, a könnyed cinizmuson keresztül a kissé archaikus stílusban megnyilvánuló nyers és sikamlós naturalizmusáig. Van itt minden: tudományos elmélkedések, egyszerű elbeszélés, kicsit bonyolultabb elbeszélés, levelezés, naplójegyzetek, pergő vita hevítette párbeszédek mai és kevésbé mai nyelven előadva. A könyv egy komplett enciklopédia, mely dokumentálja a címben említett szervezet ténykedéseit. A sok mozaikszótól már zsongott az agyam, de a humor még ezekben is megjelenik. A történet keretbe foglaltan tárul elénk, az eleje lesz a vége, és utána, ami elkezdődik, azt a képzeletünk jegyzeteli tovább. Az időutazásos dolgokba én hajlamos vagyok belezavarodni, mert mindig továbbgondolom, de ha ennyire nem merülünk bele a részletekbe, nem akadunk fenn rajta. A töredezettség néha zavart kicsit, mikor Melisande elbeszélését megszakították a különféle naplójegyzetek, és egyéb helyről szivárgó információ áramlás. Aztán hozzászoktam. Szerintem teljesen követhető, rekonstruálható a történetfolyam. Még így is. Be tudunk kapcsolódni, sőt azonosulni is tudunk a szereplőkkel. Egy-kettővel különösen nem nehéz. 
Úgy érzem, a dodonauták felelőtlen időutazók, ugyanis esetükben az interakcióknak direkt, látható nyomaik vannak, mármint olyanok, amiket szándékosan idéznek elő. Ez veszélyes. Ami még érdekes, az a több szálon zajló időfolyam, melybe könnyű belezavarodni. Ez Melisande-nak is sikerül. Ha változtatni akarsz   icipicit csalni, hogy vagyont szerezz  azért keményen meg kell dolgozni! 
Mindent összegezve egy kellemes olvasmány a D.O.D.O. mely egy újabb szemszögből közelíti meg az időutazást, és újabb szabályokat állít fel erre vonatkozóan. Mit szabad és nem szabad megtenni, mik a következmények, ha a „nem szabad” mégis becsúszik. Az anakron boszorkányok különféle módokon illeszkednek be a társadalomba, ez sok helyen humorforrás. Nagyon jól sikerült érzékeltetni a régmúlt és a jelen különbözőségét, a tudományról alkotott nézeteket. Előny-e vagy hátrány? Néhány hipotézis összecsap egymással, és mindegyikben van némi igazság. De nem is fűzöm tovább a szót... szerintem mindenképp megérdemel egy esélyt :) 

TÖRTÉNET: Izgalmas dokumentáció egy szervezetről, mely kezdetben a mágia feltámasztását tűzte ki célul, de aztán a dolgok valahol félrecsúsztak. Miért épp a boszorkányokat ne használják ki a felsőbb hatalmak, ha napirendre kerül egy újfajta meggazdagodási lehetőség? Finom humorral átszőtt kritika a társadalomról és a minden egyszerű dolgot túlbonyolító bürokratikus rendszerekről. Mindez fogyasztható formában tálalva, erősen ironikus-szatirikus éllel. 

BORÍTÓ: Én azonnal beleszerettem, amint megláttam. Igényes, figyelemfelkeltő, jólesik kézbe venni. Az idő szálai, a dúcpontok, és középen természetesen a dodo. Úgy gondolod, érted a világot? Gondold ezt át. Igen, ez mindent elmond.  

KARAKTEREK: Igazán színes kis társaság gyűlt össze a könyv lapjain, akik közül néhányan a tudatunkba égnek. Találkozunk átlagemberekkel, kissé szórakozott tudósokkal, anakron utazókkal, akik úgy érzik magukat a 21. században, mint Alice Csodaországban. Én gonosznak egyiküket sem nevezném, csupán megrögzött célorientáltnak, akik eszközeiket úgy válogatják, hogy sikerüljön az, amit elterveztek. 

5 / 🌟🌟🌟🌟🌙

2018. április 26., csütörtök

ANN AGUIRRE - MENEDÉK


EREDETI CÍM: ENCLAVE  SOROZAT: THE RAZORLAND I. 
KIADÓ: FUMAX
OLDALSZÁM: 274
MEGJELENÉS: 2012
MŰFAJ: DISZTÓPIA
FORDÍTOTTA: BENES ATTILA

FÜLSZÖVEG: 
A ​​második világégéskor születtem. Legendák szóltak egy olyan korról, amikor az emberek hosszú ideig éltek. Én dajkamesének tartottam. Az én világomban senki sem érte meg a negyven évet. Egy enklávéban éltem, ahol a legidősebb közülünk huszonöt éves volt. Némelyek azt suttogták, megváltás lenne számára a halál, de igazából csak nem akarták a saját maguk jövendőjét látni.

Pikk amióta csak az eszét tudja, vadásznő szeretett volna lenni. A vadászok feladata élelmet szerezni a közösségnek a föld alatti menedéket körülölelő, életveszélyes alagútrendszerből, amelyben örök sötétség honol, miközben igyekeznek elkerülni a Korcsokat, ezeket a zombiszerű, vérszomjas szörnyetegeket. Amikor az örök kívülálló, Fakó nevű vadászt osztják be mellé társul, aki titokzatos körülmények között került az enklávéba, a lányt tiltott érzelmek kerítik hatalmukba. 
Fakóval hamarosan rádöbbennek, hogy a Korcsok egyre szervezettebben lépnek fel ellenük, ám az idősek nem hallgatnak figyelmeztetésükre. Megszokott kis világuk szertefoszlik, így rákényszerülnek, hogy szembenézzenek az ismeretlennel.

Köszöntünk az apokalipszisben!

Bár nem kimondottan reci-írás céljából ültem le a gép elé, meglátjuk, hogy mi sül ki belőle. Egy jó kis séta után jót tesz az ujj-torna az éppen olvadozó végtagjaimnak. :) 
Szóval a Menedék... erről szeretnék értekezni, és az élményeim is frissek róla, még csak kicsit zavar be a Részlegesek második része, amit közben szintén elkezdtem olvasni. Ezek a disztópiák... :)
Menedékért nagyon hálás vagyok a Fumax Könyvkiadónak. Véletlenül botlottam a könyv fülszövegébe, ami alapján eldöntöttem, ez bizony kell nekem :) És tényleg... bárcsak minden kívánságom ilyen gyorsan teljesülne. 
Miután köszöntöttek az apokalipszisben... (mert így invitálnak a hátlapon) Be is léptem a regény világába, és az ottragadás sem esett nehezemre, még úgy sem, hogy tudtam, a Menedék a 2012-es RITA-díj győztese Young Adult kategóriában. Ebből csak az utóbbi zavarhatott volna, de a félelmem már néhány oldal után eloszlott. Bár a hősnő ebben az esetben is 16 éves, mégsem volt olyan clarysan idegtépő, mint a csaj a Csontvárosban... jajjj! Szóval a jelenlegi világmegváltó a Pikk névre hallgat mindjárt az ötödik oldal után: A 15-ös Lány halott. Éljen soká Pikk!  a vadásznő... Ez így elég ígéretes... 
Ismét visszatértünk az E/1-es előadásmódhoz, próbáltam visszazökkenni. Pikk meséli el saját történetét, ami némi kilengés után felpörög a maximumra. 
Nagyon tetszett, ahogy az írónő párhuzamot von George MacDonald: The Day Boy and the Night Girl című könyvével. A nappalfiú és az éjszakalány cím hamarosan értelmet nyer az olvasók számára is; én első látásra... azaz olvasásra beleszerettem :)  Ann Aguirre munkásságát ezzel a könyvvel ismertem meg, és hát persze, hogy rögtön trilógiával van dolgom... üsse kő... nem lesz ez olyan nagy szenvedés :) 
Az éjszakalány, Pikk mélyen, a földalatti alagutakban él egy Egyetem nevű enklávéban. Ez amolyan önellátó csoport, ahol a 25 évesek már idősnek számítanak, mert az átlagéletkor is megcsappant a második világégéskor... bizonyám...  Miközben faltam a sorokat, néha beköszönt látószögembe némi vizualizációs képsor Dmitry Glukhovsky: Metró 2033 című regényéből. Az emberek ott is a földalatti alagutakba kényszerültek Valami elől, ami a felszínen pusztít... és borzalmas... Ez esetünkben sincs másképp, de a hangvétel kicsit lazább, a feszültség is humorban oldódik. Az ábrázolt világ azonban eléggé komor, rengeteg kérdőjellel teli, poszapokaliptikus hangulatot sugároz az olvasó felé, ami egyre csak nő, amint már a felszínre is kimerészkedünk az alagutak rejtekéből. A néma romok, melyek valamikor a közelmúltban még daliás felhőkarcolók voltak, szomorúan hirdetik egy újabb korszak végét. Természetesen túlélőkkel is számolhatunk, akiknek alkalmazkodniuk kellett a mostoha körülményekhez, és teszik ezt a cél szentesíti az eszközt valamint a szemet szemért-fogat-fogért elvek alapján. És hát... Ami nem öl meg, az erősebbé tesz.
Ebben a világban nincs már igazi szeretet, az érzelmeknek is manipulatív értéke van. Az őszinteség veszélyes. Mindent szabályok irányítanak. A szabályok a védelmünket szolgálják.  próbálja nyugtatni önmagát Pikk, de már egyre inkább kezd megrendülni bennük a bizalma, miután vakarcsból vadásznővé avanzsál, és társa is lesz a felderítéseknél, méghozzá a különc srác, Fakó személyében. Akkor fókuszáljunk most kicsit a két főszereplőre... Pikk és Fakó...
Szépen kiegészítik egymást, és itt nem a rózsaszín ködre gondolok, mert az nincs... csak nagyon icipicit, de később az is elenyészik. Fakó, a becsületes, lelkiismeretes nappalfiú a felszínről érkezett, és igyekszik megbújni a háttérben, viszont egy idő után már nem csak "idegenségével" hívja fel magára a figyelmet, hanem kitűnő vadászösztönével és ügyességével is. Ő lelkileg is máshogy van berendezve, még érez lelkiismeret furdalást, ami egy idő után már Pikkre is átragad. A lány is elkezd más fejjel gondolkodni, és észrevesz olyan összefüggéseket, amelyeket ügyes manipulációval próbáltak eltitkolni a többiek elől. A szabályok mögött csendes diktatúra folyik. A gyenge meghal, a bátor életben marad... szajkózták neki a vadász-törvényt... csakhogy semmi nem ilyen egyszerű... mert mi tesz bátorrá és mi tesz gyengévé? No igen, ez is hamarosan átalakul a lány fejében... 
Pikk erős, határozott jellem, csak néha inog meg a túlzott berögződés miatt, és ekkor válik kicsit unszimpatikussá, de szerencsére végül sikerül legyőznie önmagát. Egykor elhittem, hogy az idősek jóhiszeműek és bölcsek. De többé már nem. A csalódás elsöprő erejű, de ez a felismerés teszi őt igazán éretté, felnőtté, felelősségtudóvá  és igen: Az ostobaság  ölni képes. Ami hamar  bizonyítást nyer. A világban nem volt semmi ésszerűség.   ebben bizony van valami... 
A romantika csak nyomokban van jelen, de ennyi kellett azért, hogy hitelessé váljanak az emberi kapcsolatok. Ami Pikk és Fakó között szövődik, nem tini-szerelem, hanem ennél jóval erősebb kapocs. Bár a lány vonzónak tartja külsőre a fiút, nem ez fogja meg benne, hanem csendes határozottsága, a kiállok a társam mellett mindenáron felfogás. Vigyázó tekintete feszültté,és egyúttal magabiztossá is tett. Körülbelül ezen hozzáállásnak köszönhetik, hogy a bajba is együtt ugranak fejest... 
Egyedül nagyon nehéz túlélni egy olyan világot, ami tele van vérengző Korcsokkal, gyilkos bandákkal és még ezernyi veszéllyel. Választék akad bőven... hisz az alagútban, a sötétség mélyén még a saját barátaidban sem bízhatsz meg. 
Ha már young adult... magával vonzza azt a veszélyt is, hogy kialakulhat egy esetleges és uncsi szerelmi háromszög, amit ebben az esetben az írónő szerencsére nagyon óvatosan kezelt. Én tulajdonképpen nem is nevezném annak. Aggodalomra tehát semmi ok.

BORÍTÓ: Nekem nagyon tetszik, esztétikus, kidolgozott és illik magához a történethez. Figyelemfelkeltő, nem túlcsicsázott. Szóval egyszerűen nagyszerű. 5 pont

KARAKTEREK: A főhősök jellemfejlődése nagyon szépen ível át a regényen, mígnem felnőnek önmagukhoz. Minden bizonytalanság, hirtelen furcsának tűnő megnyilvánulás értelmet nyer a későbbiekben. A rokonszenv nem marad el irányukban. A melékkarakterek és a negatív oldal is oly módon lett ábrázolva, hogy az teljesen hihető ebben a világban. Elvégre valahogy túl kell élni, és van úgy, hogy valaki nem eleve rossz... csak a körülmények teszik azzá. 5 pont

TÖRTÉNET: Egy posztapokaliptikus keretbe zárt kalandregény, mely sok izgalmat tartogat az olvasó számára. Nincsenek idegesítő túlzások, giccses eszmefuttatások. Ez a világ meg sem engedi az effajta leírásokat. Mozgalmas, rejtélyes, és sok igazságot kimond, ami nem csak az ábrázolt világra érvényes. 5 pont



DAN WELLS - FRAGMENTS - TÖREDÉKEK


EREDETI CÍM: FRAGMENTS  TÖREDÉKEK
KIADÓ: FUMAX
OLDALSZÁM: 528
MEGJELENÉS: 2013
MŰFAJ: DISZTÓPIA
FORDÍTOTTA: BAYER ANTAL

FÜLSZÖVEG: 
Dan ​Wells hazánkban is ígéretesen mutatkozott be, a külföldön hatalmas sikert aratott Nem vagyok sorozatgyilkos című kötetével, a Partials trilógiája pedig még nagyobb siker kint.

Kira Walker megtalálta az RM vírus gyógymódját, de az emberek és a Részlegesek túléléséért vívott küzdelem még csak a kezdeténél tart. East Meadow-t elhagyván Kira kétségbeesetten próbálja kideríteni, hogy kicsoda is ő valójában. Nem lehet véletlen egybeesés, hogy az RM gyógymódja maguknak a Részlegeseknek a vérében található – ez nyilván valami nagyobb terv része, amelyben Kirának is szerepet szántak, és amely mindkét fajt megmenthetné. Kirához útja során többen csatlakoznak, köztük Samm, a Részleges is. De vajon megbízhat-e bennük? Ezalatt Long Islanden az emberiség utolsó képviselői felkészülnek a Részlegesek elleni háborúra, és Marcus tudja, az egyetlen reményük, hogy kitartsanak Kira visszatéréséig. Ám a lány útja hosszadalmas a posztapokaliptikus Amerika pusztaságán keresztül, és közben mindkettejük számára fokozatosan kiderül, hogy legnagyobb ellenségük létezéséről eddig nem is tudtak. A lélegzetelállító Részlegesek trilógia második része az emberiség utolsó előtti órájának krónikája. Utazás az ismeretlenbe, amely során fel kell fedeznünk hogyan élhetjük túl – és ami még fontosabb, hogy mi indokolná megmaradásunkat a Földön.

Minden ott folytatódik, ahol a Részben ember-ben abbamaradt... oh, talán menni fog az írás, talán nem, majd elválik. Szerettem a Töredékeket is, a disztópiáknak van egyfajta rejtett, boldog-szomorú varázsa, mely rátelepszik az ember lelkére, és segít intenzívebben átélni a leírt gondolatokat. Az elpusztult városok mögé látunk, felsejlik az akkor... és párhuzamot vonunk a most-al. Én mindig kicsit elmerengek ezen a néma pusztaságon, és odaképzelem magam, milyen is lehet egy ennyire kihalt helyen élni. Aztán felveszem a fonalat és haladok tovább arra, amerre a szereplők tartanak. 
Már a Részben ember is lebilincselő volt számomra, és a trilógia második részében sem csalódtam... sőt! Szeretem ezt a sorozatot, szeretem azt, amit a karakterek képviselnek benne. A hosszú leírások sem unalmasak, minden sor tartalommal telítődik. Nem monoton, egymást érik a bizarr felfedezések, és mi csak néztünk, mint a moziban...
Töredékek cím is nagyon találó, ez a karakterek érzelmi állapotára is utalhat, de magára az információ folyamatára is. A töredékekből kell felépíteni egy stabil talapzatot, de ez nagyon nehéz, és több tényező is a végcél ellen dolgozik. Hőseink szerencsére túlságosan motiváltak ahhoz, hogy feladják az egyre lehetetlenebb kihívásokat, mert a tét itt már lassan a mindent vagy semmit kategóriába esik.
Kira Walker elszántsága mit sem változott, lelkiismeretesen tart előre. Nem pusztán a két faj  a Részlegesek és az emberek  életét megmentő megoldást szeretné megtalálni, arra is keresi a válaszokat, kicsoda ő valójában? Ha ez megvan, akkor a másik kettő probléma is megoldódik? Összefüggenek egymással az események valahol? Egyre több a kérdés, egyre nagyobb a káosz... egyre reménytelenebb a helyzet.  Sokkal könnyebb lenne megmenteni a világot, ha azok, akiket meg akarunk menteni, abbahagynák egymás öldösését.  semmi sem egyszerű...
A történet két síkon fut, egyrészt Kira és társai  Samm és Heron  útját meséli el, másrészt Marcusék küzdelmét dr. Morgan és a Részlegesek csapataival szemben.
KiraSamm és Heron útja Amerikán keresztül  ami egy kiterjedt háborús zóna  , nagyon izgalmasan és érzékletesen van megfestve, az író az érzelmeket, feltoluló érzéseket ugyanúgy beleszőtte meséjébe, mint az akció-részleteket és a moralitást. A cinikus humor is kellékévé vált a történetnek, melyet leginkább Heronnak köszönhetünk. A Részleges kémmodell rögtön az egyik kedvenc szereplőmmé vált. Ellentmondásos személyiség, aki vívódik magában, vajon helyes-e az, amit most tesznek, lehetne-e ezt másképp, és van-e egyáltalán értelme? Pattogó szócsatái Kirával és Sammel emelik a regény színvonalát és hangulatát.

Beköszön egy másik új karakter is Afa, az informatikus személyében, akit a több, mint tíz éven át tartó magány kissé eszelőssé tett. Lelkében a zseni folyton vitában áll az őrülttel. Kira felelősséget vállal érte, így a lány lelki terhei megsokszorozódnak. És még nem is tud mindent arról, mi zajlik odahaza... amikor tudomást szerez róla, összeomlik a világa, mégsem hátrál meg. Én sokszor második Katniss Everdeen-ként tekintettem rá, de Lara Croftként is megállná a helyét. :)
Ami szintén nagyon kedvemre való volt, hogy Dan Wells nem alacsonyodott odáig, hogy egy  már szinte kötelezőnek számító  szerelmi háromszöget beleerőszakoljon a történetbe. Bár a Marcus – Kira  Samm felállás ezt sejtetné, de mégsem lesz kibontva a szituáció, sokak örömére. Érintőlegesen, egy-két mondatban nyomokban elszórtan történik utalás erre, de ez elenyészik a regény során. Egyáltalán nem támad olyan benyomásunk, hogy a két srác Kiráért versenyez, ő pedig hülyíti mindkettőjüket. Nem, Kira érzései valódiak és ellentmondásosak, néhányukat még ő sem érti. Samm is rejtély számára, a Részleges, aki mégis emberibb sok embernél; vagy ez a jelző ebben a világban már átértékelődött? Kiben bízhatunk? Egyáltalán létezik még ez a fogalom, vagy a túlélés érdekében száműzni kell? Sammre nézett. ... Részleges, de mégis barát. Pont ez a gond, gondolta Kira. Még mindig oldalakban gondolkodunk, de nem lehetnek többé oldalak. Néha a bizalom a legijesztőbb dolog a világon.
Ha már szóba került, Marcus-szal folytatom, aki számomra még mindig semleges, bár az vitathatatlan, hogy az egyik legtermészetesebb és legőszintébb karakter a könyvben. Viccesnek szánt szófordulatai a nehéz helyzetekben könnyítenek az emberek lelkén. Ő másképpen használja a humort mint Heron, ő inkább a stresszhelyzetek oldására, míg a másik egyszerűen csak természetét tekintve cinikus.
No és mi az a Tröszt? Kik alkotják? A tudósok között sem volt teljes az egyetértés, és még egymás előtt is titkolóztak? És mi fán terem az a Vészrendszer? Az RM-et valóban azok hozták létre, akiknek az emberek tulajdonítják, vagy hatalmas átverésről van szó? A Részlegesek tehetők felelőssé az emberiség kiirtásáért, vagy teljesen más áll a háttérben?
Kira és csapata már nagyon közel jár a megoldáshoz, sőt küldetésük egyik része teljesülni is látszik, de szinte csalódottság ízét éreznénk a szánkban, ha mindez a kötet végén sikerülne. Vágyunk arra, hogy hőseink sikerrel járjanak, de egyben, mivel már annyira szívünkhöz nőttek, szívesen tovább kísérnénk őket az útjukon. Nos, erre adódik lehetőség, hiszen Kira és Samm egy igen összetett problémarendszerrel találja szembe magát a zárlatban.
Függés  és függőség... ezt hordozza a The End, tehát A Romok olvasását minél előbb érdemes elkezdeni. És reménykedjünk a boldog befejezésben... már amennyire ez az önmagából kifordult világ még lehetségessé teszi az igazi happy endet.

BORÍTÓ: Csak azt mondhatom, amit a Részben ember esetében. Igényes, jól kidolgozott, kellemes ránézni. Közvetíti számunkra a tartalmat, összekapcsolódik a leírtakkal. A színek visszafogott használata, a kissé fakó megvilágítás is mind a disztópikus hangulatot sugallja. 5 pont 

TÖRTÉNET:  Pörgős, tanulságos, sok kérdést felvet, amin elgondolkodhatunk. Nem egyszerű akciótörténet, nem bugyuta young adult. Érdemes rá odafigyelni, és magunkává tenni egy-két gondolatát. 5 pont

KARAKTEREK: Árnyalt jellemek, szépen felépített karakterek, akik a jó és a rossz jelzőket mind felülírják. 5 pont

DAN WELLS: PARTIALS - RÉSZBEN EMBER


EREDETI CÍM: PARTIALS - SOROZAT: RÉSZLEGESEK I. 
KIADÓ: FUMAX
OLDALSZÁM: 456
MEGJELENÉS: 2014 (EREDETI: 2012)
MŰFAJ: DISZTÓPIA
FORDÍTOTTA: BAYER ANTAL

FÜLSZÖVEG: 
Az ​​emberi faj a teljes megsemmisülés szélén áll, miután a Részlegesekkel – az emberekhez megtévesztésig hasonlító, ám mesterségesen előállított szerves lényekkel – folytatott háború megtizedelte a népességet. Az ott bevetett RM nevű vírus néhány tízezerre redukálta a túlélők számát, akik Long Islanden rendezkedtek be, míg a Részlegesek rejtélyes módon visszavonultak. Bármikor lecsaphatnak újra, de ennél is sürgetőbb probléma, hogy egy évtizede nem született az RM-re immunis csecsemő.
Kira, egy tizenhat éves orvostanhallgató a saját bőrén tapasztalja meg, ahogy az RM miatt az emberiség maradéka lassan kipusztul, miközben a kötelező terhességi törvény a polgárháború szélére sodorja őket. Kira nem hajlandó tétlenül nézni az eseményeket, mindent elkövet, hogy megtalálja a vírus gyógymódját. Erőfeszítései közben döbben rá: mind az emberiség, mind a Részlegesek túlélése azon múlik, sikerül-e felfednie a két faj közötti kapcsolatot – amelyet az emberiség vagy elfelejtett, vagy soha nem is tudott róla.
Dan Wells, a Nem vagyok sorozatgyilkos méltán elismert szerzője izgalmas utazásra invitálja az olvasót egy olyan világba, amelyben maga az emberi lét fogalma kérdőjeleződik meg – ahol emberi mivoltunk egyben a legnagyobb hátrányunk és egyetlen reményünk a túlélésre.

Gyorsan belekezdek, hátha lesz belőle valami. Még annyira nem nyomott a hangulatom, és az álom sem kerget. És még ötletem is van, hol kezdjem :)
A trilógiával teljesen véletlenül találkoztunk, a barátnőmnek tetszett meg, és én is ráharaptam. No bontsuk ki ezt a gondolatot szépen, hadd virágozzon. A Kildara projektet indít most a Fumax színeiben, és mivel megtetszett a trilógia, beneveztem rá, hátha... Nagyon szépen köszönöm a kiadónak, hogy részese lehettem ennek az élménynek, ami még nem ért véget, hiszen csak az első részt végeztem ki, szinte rekordidő alatt. 
A fülszöveg már meggyőzött, és az sem zavart, hogy jelen esetben nyomozónő helyett egy 16 éves orvostanhallgató lány, név szerint Kira Walker áll az események középpontjában. Ennek eddig így nagyon YA szaga van... de ez az érzés körülbelül a tizedik oldal után megszűnik. Bár itt is egy tini van kárhoztatva arra, hogy vegye kezébe a világ sorsát, de ezt oly módon teszi, hogy közben hajlandóságot mutat az érett gondolkodásra, nem keveredik unalmas szerelmi háromszögbe, és buta, önként generált, jórészt felesleges konfliktusokba. Nem hisztizi végig a regényt és nem válik kényes nebáncsvirággá. Nem, Kira Walker egy stramm csaj, és az is marad. 
Sok disztópiába ágyazott világgal találkoztam már, és ez sem ugrik ki annyira az egyediségével a sorból. A világábrázolás, a környezet leírása sem annyira különleges, viszont az események sodrása már annak tekinthető. A szerző, Dan Wells nagyon ért ahhoz, hogyan fokozza a feszültséget egészen a végletekig, olyan csavarokat közbeiktatva, hogy dobunk egy hátast olvasás közben. Sajnos tőle még nem olvastam ezelőtt, de már másik trilógiája, a Nem vagyok sorozatgyilkos is ott kuksol a bakancslistámon. A részlegesek és még egy-két regény után sort is kerítek rá. 

Dan Wells bebizonyítja, hogy még egy agyonkoptatott, klisésedésnek indult témából is lehet újat alkotni, ami megállja a helyét a könyvek közti versenyben.
Tudjuk, hogy veszélyes a génmanipuláció, és azt is tudjuk, hogy a Szenátus hajlamos sok csúsztatásra, és nem mindig a többség érdekét tartja szem előtt. Sőt azt is tudjuk, hogy az elnyomottak általában fellázadnak, és még arról is lehet sejtésünk, hogy nem minden olyan egyszerű, mint azt elsőre gondoltuk. Sőt, megkockáztatom, hogy még az sem ismeretlen előttünk, hogy valaki, aki mélyen fekteti bizalmát a fennálló rendszerbe, hatalmasat csalódik, és mielőtt feleszmélne, már a másik oldalon találja magát. 
Wells nagyon szépen építi fel történetét, logikusan halad előre, lépésről-lépésre, és van időnk arra, hogy megismerjük a karaktereket, megszeressük, vagy éppen meggyűlöljük őket. Sok élethelyzetben próbára teszi hőseit, nem egyszer a szakadék széléről táncolnak vissza. Épp ezért maximálisan igaz rájuk, hogy egyikük sincs elkényeztetve, mindenki önerőből válik azzá, aki. Itt a bajtársi segítség nem oly módon történik, hogy a férfiak vakbuzgón háttérbe tolják a nőket, hogy még véletlenül se essen bántódásuk. Féltik egymást, de a szerepek kiegyenlítettek. Sok jellem ütközik egymásnak, melyből számos konfliktus szövődik. 
Itt van Kira, aki elszánt, okos, céltudatos fiatal nő, nem hagyja, hogy bárki az útjába álljon. A szülészeten tapasztalt folyamatos lelki trauma elől a tudományba menekül, miután felismeri, hogy a sokévnyi kutatás, mely az RM ellenszerének feltalálására irányul, zsákutcába torkollt. Tetszett a regényben, hogy bár itt is megtalálható a nagy ellenkező, aki nem hisz abban, ami eléggé egyértelműen pozitív végkifejletet okozna, de ennek ellenére Kira mégis kap esélyt a bizonyításra. Pontosabban kikényszeríti azt. Vágja a sablon szöveget, amit a Szakadásról és az azutáni periódusról terjesztenek, de már felüti fejét lelkében a kétely, mi van, ha mégse... Általában a gond mindig így kezdődik. És Kira belesodorja magát épp a kellős közepébe. Körözött bűnöző vagyok, akinek az arcát mindenki ismeri... Ha bejutok láncra vernek. ... A megpróbáltatásaim erősebbé tesznek. A saját hasznomra fordíthatom a megpróbáltatásaimat. Sose mondd azt, hogy nem fog sikerülni, csak azt kérdezd, hogyan tudom ezt a helyzetet a saját előnyömre fordítani?
A nagybetűs ellenségről is kiderülnek érdekességek, melyek már teljesen más színben fogják feltüntetni a korábbi eseményeket. 
De most térjünk vissza kicsit a karakterekhez. Ilyen szép és Kira Walker nem csak egy egyszerű tinilány, hiszen hamar fel kellett nőnie, de mégis megőrzött valamennyit abból a gyerekből, akinek lennie kéne. Marcus szintén ebbe a kategóriába tartozik. Humora nagyon kellemes, és kiélezetten direkt azon szituációkban alkalmazza, mikor szükség van rá a feszültség feloldásához. Őt mégsem tudtam olyan nagyon megkedvelni, mert nem minden tettében realizálódott a Kira iránti szerelme. Persze utána jött a megbánás, de ekkor számomra már késő volt, hogy felmentsem őt. 
összetett jellemábrázolással már régen találkoztam.
Pasi fronton Jayden és Samm a favorit. Ők igazi katonákként gondolkodnak, viszont a vasfegyelem mögött ott van a féltés, a bajtársiasság és az először még kényszeres, majd egyre őszintébb bizalom. Sok kellemes és néha érzékenyebb pillanatot okoztak olvasás során.
Xochi is szimpatikus, a nagyszájú megmondóember, aki szerencsére nem fogadott anyjára, Kessler szenátorra ütött. Nagyon kemény csajnak akar látszani, aki minden porcikájával tiltakozik a Szenátus egyre gyötrőbb és feleslegesebb törvényei ellen. Mert mi jogon kényszerítik arra a lányokat, hogy 16 évesen teherbe essenek? Ez már micsoda? Ha akadályba ütközik a szabad akarat, ott már a diktatúra szaga érződik. A babád fontosabb a jogaidnál  kommentálta Xochi.  A Szenátus szemében csak egy két lábon járó anyaméh vagy. A nem is annyira leplezett diktatúráé. Szerencsére Xochi amilyen nagyszájú, olyan bátor is, és pont amiatt lett kedvenc, amiért Marcus lecsúszott erről. Ő nem csak hitt Kirában, hanem vállalta is a következményeket. A halálból élet származik, a gyengeség erőre tanít.
Az érem sötét oldala számomra Haru volt, aki maga sem tudja eldönteni, hogy hová tartozzon, és végül rossz oldalra áll. Eleinte még bíztam a srácban, de aztán bebizonyította, hogy nem érdemes erre. A tipikus nekem van igazam csakazértis fajta. 
A romantikus szál minimalizálása is jót tesz a regénynek, nem is illene a történethez a hősszerelmes dizájn. Érdekes módon, mikor felbukkant Samm is a láthatáron, eszembe sem jutott azon agyalni, vajon összejön-e Kirával vagy sem. Mert nem erre tart a regény, és nem erre van kihegyezve. 
Ami még jobban elképzelhetővé teszi ezt a világot, a genetikai, virológiai leírások, melyek bár tudományosan lettek bemutatva, mégis képesek vagyunk befogadni ezt a sok információt, és ezáltal a történet is áttekinthetőbb, érdekesebb, tartalmasabb, teljesebb lesz. És hihetőbb... Az, hogy mindezt egy tizenhat éves orvostanhallgató gondolataiból olvashatjuk ki, csak még jobban emeli szimpátia-indexünket. Dan Wells nem bánik kesztyűs kézzel karaktereivel, a végén már nem győzzük szortírozni a seb-kollekciókat. Azt hiszem, Kira viszi a pálmát az átlag eszméletvesztés tekintetében, viszont mégsem ő jár a legrosszabbul... 
Van itt minden... rejtélyek garmadája, akció, izgalom, kaland, humor... ami csak a csövön kifér. 
Én mindenkinek ajánlom, aki kedveli az erős, határozott női karaktereket és a csavaros történeteket. Garantáltan letehetetlen!

BORÍTÓ: Igényes, lényegre törő, együtt mozog a történettel, azaz előrevetíti azt. Képzeletünket és kíváncsiságunkat is felkelti. A betűtípus is telitalálat, a fakó színek pedig kitűnően érzékeltetik a disztópikus hangulatot.  5 pont 

TÖRTÉNET: Az egyik legjobb, legigényesebb disztópia, amit eddig olvastam. Szépen lassan bontakozik ki, mégsem fullad unalomba. Az író hagy teret az események befogadásának, nem zúdít mindent egyszerre a nyakunkba, nem tömöríti, zsúfolja az információkat. Dinamikus, lüktető. 5 pont

KARAKTEREK: Nagyon szépen kidolgozott jellemekkel találkozunk, akik egy olyan világban próbálnak helytállni, ami lassan maguk alá temeti őket. Mégsem adják fel. Ahol kell, humorral oldják a feszültséget, ahol kell, keményebb éle lesz szavuknak... és saját kezükbe veszik sorsuk irányítását. 5 pont

ANDY WEIR: A MARSI


EREDETI CÍM: THE MARTIAN
KIADÓ: FUMAX
OLDALSZÁM: 358
MEGJELENÉS: 2014 (EREDETI: 2011)
MŰFAJ: SCI-FI
FORDÍTOTTA: RUSZNYÁK CSABA 

FÜLSZÖVEG: 
Hat nappal ezelőtt Mark Watney az elsők között érkezett a Marsra. Most úgy fest, hogy ő lesz az első ember, aki ott is hal meg. 

Miután csaknem végez vele egy porvihar, ami evakuációra kényszeríti az őt halottnak gondoló társait, Mark teljesen egyedül a Marson ragad. Még arra is képtelen, hogy üzenetet küldjön a Földre, és tudassa a világgal, hogy életben van - de még ha üzenhetne is, a készletei elfogynának, mielőtt egy mentőakció a segítségére siethetne. 

Bár valószínűleg úgysem lesz ideje éhen halni. Sokkal valószínűbb, hogy még azelőtt vesztét okozzák a sérült berendezések, a könyörtelen környezet, vagy egyszerűen csak a jó öreg emberi tényező.  

De Mark nem hajlandó feladni. találékonyságát, mérnöki képességeit, és az élethez való, hajthatatlan, makacs ragaszkodását latba vetve, rendíthetetlenül állja a sarat a látszólag leküzdhetetlen akadályok sorozatával szemben. Vajon elegendőnek bizonyul-e leleményessége a lehetetlen véghezviteléhez?      

Most csak azért tudok írni, mert szabadságon vagyok. Hű, de régóta lógok ezzel a beszámolóval. Addig marad az álmodozás, meg az elmaradt dolgok listára vázolása. Ez utóbbi egyre hosszabb lesz, szóval unatkozni biztosan nem fogok az év végi, két hetes pihenőm alatt. Hajrá. 

Ja, igen... A marsi. A sci-fitől kicsit elszoktam, fantasy terepen otthonosabban mozgok, de egyáltalán nem árt a változatosság. Az, hogy elolvastam ezt a könyvet, több tényezőnek is köszönhető; egyrészt Lisie87-nek, aki megajándékozott vele egy molytali kapcsán, másrészt már régóta a kívánságlistámon szerepelt, ugyanis nagyon sok jót hallottam róla, valamint a Mini-Könyvklub aktuális olvasmánylistáján ezt a regényt szavazták meg a tagok. Én is csatlakoztam a klubhoz – Annie barátnőm nagyon jól ért a beszervezéshez. :) Hát itt vagyok... és ahogy elnézem, az értekezésem is... 
Andy Weir
Régebben csak úgy faltam a tudományos fantasztikus alapokon nyugvó könyveket és filmeket egyaránt, nem ismeretlen számomra az Alien világa, éppúgy ahogy a Csillagok között és a Gravitáció, a Star Trek sorozatok és így tovább. Az, hogy a fantasy kicsit közelebb áll a szívemhez, nem akadályozott meg abban, hogy élvezettel, izgalommal vessem bele magam Mark Watney történetébe, ami olyannyira magával ragadott, hogy rögtön a kedvencek közé verekedte magát. 
Andy Weir-től eddig még nem olvastam semmit, de ez a könyve meggyőzött arról, hogy figyelemmel kísérjem a munkásságát. 
Mars körül amúgy is elég nagy a felhajtás mostanában, hisz állítólag vizet találtak a vörös bolygón. Nos srácok, mikor indulunk? 

Igyekeztem befejezni a történetet, mielőtt megtekintem a mozgóképes verziót, amitől kicsit félek. A könyvvel szemben nem voltak előzetes elvárásaim, de a filmmel kapcsolatban sajnos vannak, hiszen a regény zsenialitását elég nehéz lesz visszatükröznie. Kíváncsian várom, sikerül-e. 

A főhős, Mark karaktere telitalálat. Vicces, de egyben megfontolt, kitartó, okos, elszánt és kitűnő botanikus és mérnök egyaránt, aki valóban képes kamatoztatni az iskolában tanultakat. Így olvasva olyan, mint egy igazi superman, akit klónozni kéne. Nem? Továbbképzést tart nekünk fizikából, kémiából és biológiából. Nagyon jó tanár, csak úgy ittam a szavait, még azokat is, amiket nem értettem első nekifutásra. Ahogy a molyon is írtam, néha olyan érzésem volt, mintha MacGyver egy rokona lenne. (olvasva a beszámolókat a regényről, több molytárs is ezen a véleményen van a pasassal kapcsolatban  nekem már néhány oldal után is eszembe jutott a fickó) Naplójából tudhatjuk meg a vele történteket; solról solra végigvezet minket, unalmasnak semmiképpen sem tekinthető, Marson töltött napjain. Soraiból csak úgy csorog az önirónia. Már a nyitánynál beismeri:  Erre rábasztam. Mivel a könyvet kölcsönadtam, nehezen tudok idézni, de megoldom... szerencse, hogy a kedvenc Watney-féle beszólások mások kedvencei is. :)  A regény stílusa teljesen természetes, nem finomkodik, őszinte. Persze ez nem azt jelenti, hogy végigkáromkodják a közel 400 oldalt...csak ami a szívükön... 
A könyv tartalmaz tudományos leírásokat is, melyek még hihetőbbé teszik a történetet, közelebb húzva hozzánk a jeges, vörös színben pompázó Marsot. Már szinte elérhetőnek tűnik. Szinte. 
Nagyon tetszett Melissa Lewis parancsnok karaktere, aki az életét is kockára téve próbálta megtalálni Mark-ot a baleset után. Nem mondott le róla. A legénység többi tagja éppúgy rokonszenves, itt kivétel nem akadt; a csapat legfiatalabb tagjának, Beth Johanssen-nek is hasonló a véleménye: Watney a csapattársam, nem hagyhatom meghalni. Mitch Henderson, aki a földi irányítás és szurkolótábor egyik képviselője, szintén belopta magát a szívembe, önkéntes magánakcióinak és makacsságának is köszönhetjük, hogy marad némi esély a boldog befejezésre. Akit talán a legkevésbé kedveltem, az Venkat, de végső soron az ő döntéseit is meg lehetett érteni kezdetben, mert hatalmas felelősség nyomja a vállát. Nem szeretném tovább spoilerezni a beszámolómat, de... (spoiler) a szemem többször is könnyes lett, mikor a parancsnok a legénységgel együtt úgy dönt, visszamennek a társukért, ismerve a kockázatot, a lehetséges következményeket. Mindenki Mark életére szavazott. Ez az igazi bajtársiasság. Emiatt fogom újra elolvasni a könyvet! Különösen imádtam benne ezt a részt! 
A film főszereplőjeként Matt Damont láthatjuk, aki korábban már magára öltötte a szkafandert egy kevésbé rokonszenves karakter, Dr. Mann megformálójaként, aki a csillagok között túrázott nem túl szerencsésen. Az újrázás sem volt épp sétagalopp, de Watney-ként viszontlátva, inkább már a megmenekülésére szavazunk. 
Egyelőre ennyit írok erről a fantasztikus könyvről, amit mindenkinek csak ajánlani tudok. Nézzétek és olvassátok!!! :)


5 / 5

MARK LAWRENCE: TÖVISEK HERCEGE


EREDETI CÍM: PRINCE OF THORNS
KIADÓ: FUMAX
OLDALSZÁM: 336
KIADÁS ÉVE: 2011
MŰFAJ: DARK FANTASY

FÜLSZÖVEG:
Óvakodj a Tövisek Hercegétől...
Kilencévesen végig nézte, ahogy anyját és öccsét meggyilkolják. Tizenhárom évesen már egy vérszomjas rablóbanda vezére. 
Tizenöt évesen király akar lenni...
Elérkezett az idő, hogy Honorous Jorg Ancrath visszatérjen a várba, amelynek egykor hátat fordított, és elvegye, ami jog szerint őt illeti. Mióta egy tüskebokor tövisein vergődve végig kellett néznie, ahogy Renar gróf  emberei lemészárolják anyját és kistestvérét, Jorgot pusztán a harag vezérli. Élet és halál számára csak játszma  és nincs vesztenivalója.   
Ám atyja várában ármány leselkedik rá. Ármány és fekete mágia. Bármennyire megingathatatlan is az akaratereje, legyőzheti-e egyetlen fiatalember az elképzelhetetlen hatalommal bíró ellenséget? 

Miért is kellett ez nekem? Ott villog a hatalmas kérdőjel vérvörösen a fejem felett. Merthogy ez a történet semmiben nem szolgálta a szórakozásomat, inkább úgy felhúzott, hogy azóta is pörgök, mint egy búgócsiga, és közben próbálom nyugtatgatni szegény, elgyötört idegeimet. 
A miértre a válasz: ezzel az olvasmánnyal startolt a Mini-Könyvklub 2016 januárjában. Én meg  a kis eminens  szorgalmasan teljesítem a feladatot, még az idegszálaim rojtossá bomlasztása árán is. Segáz, a következő jobb lesz a sorban. :) Ahelyett, hogy Engelsforsról értekeznék, tépem itt a szám a Tövisek Hercegéről, mintha egy kötelező házi feladat lenne, amivel elő kell állni, hogy tovább léphessek a következő szintre. Game Over-el sosem szívatom magam, ha már beletenyereltem egy kihívásba, azt tisztességgel véghezviszem. Hát ez most egy kihívás, és már annyi vállveregetést kaptam magamtól, hogy zsibbad is a kezem. Mielőtt ujjaim is remegő táncba kezdenek, belevágok. 
Már akkor gyanús volt, hogy nem fogom üldözni szeretetemmel a szóban forgó regényt, mikor a Trónok harcához kezdték hasonlítgatni. Nem, az sem az én világom, próbáltak rádumálni, én is magamat, de túl makacs vagyok, így vesztettem. Vagy nyertem? Viszonyítás kérdése.
Mark Lawrence
Aztán olvastam egy interjút Vegazus klubtagtárs jóvoltából, Mark Lawrence-el. (köszi, nem volt semmi lefordítani, le a kalappal!!!) Hmmm... hát nem mondanám, hogy túlmotiválttá váltam. Nos, én nem azonosítottam a kedves írót a főhőssel  jeee így buta sem vagyok :D (utalás az interjúra)  de abban megegyeztem magammal, hogy nem vagyok kíváncsi további munkásságára. Slusszpassz... Érzékeny búcsút veszünk. (hüpp-hüpp) 
Azt mondják, az a jó könyv, ami hatással van az emberre. Kösz szépen... nem tudom, mi volt a cél, de hogy szórakozni nem szórakoztam rajta, az fix. 
A középpontban Jorg herceg fókuszál, aki 13 évesen már egy komplett gyilkológép, emellett pszichopata, szociopata, kegyetlen, lelketlen szemétláda, vajon kinek a szívébe táncolja be magát ennyi jó tulajdonsággal tarsolyában? 
Oké, pszichológiailag belemászhatnánk a tudatalattijába, ahol megkaphatjuk a magyarázatot arra, mért lett ekkora gyökér, de ehhez se kedvem, se energiám. (Na agymanók, mit tudnátok kihozni ebből a kölyökből?) Nem melengette a lelkét, hogy 9 évesen végig kellett néznie öccse és anyja halálát, de akkor is, nemár... Én nem tudok egy olyan ember számára mentséget találni, akinek az a fixa ideája, hogy: Szép dolog a háború, barátaim. Akik mást állítanak, azok vesztesek. Ennyit erről. Ehhez nem fűzök kommentárt, lehet rágódni rajta.
Önbizalma is van a srácnak: Hát dúlnék én falvakat, ha tizenöt volnék? Tizenöt évesen király leszek!  Hurrá! Már előre toborzok a trónfosztásra. Sorryka... de a kölyöktől kiver a víz. 

A történetet Jorg meséli el E/1-es személyben, rajta keresztül látjuk a vérfürdőt, mellyel rögtön a kezdő oldalakon szembesülünk. A jellemábrázolás kissé elnagyolt, csak egyetlen karaktert ismerhetünk meg  talán túl jól is  ez pedig a tövisek hercege. A Núbai és Makin is kap néhány ecsetvonást, de a többiek szinte láthatatlanok maradnak. Gyalogok a sakkjátszmában. Mondjuk nem is bántam, hogy nem kaptak mély jellemrajzot. 
A regény nyelvezete érdekes, modern szavak ütköznek régimódiakkal. Egyfajta hibrid nyelvhasználat jellemzi, ami  ha másik történetről van szó , még azt is mondanám, hogy előnyös, emeli a színvonalat. De itt nem tudok ilyet mondani, hiszen a szimpátiám elvérzett már az elején. 
Hogy időben hol van elhelyezve a cselekmény, ez is érdekes lehet. A kardozós, lovaglós, páncélos leírások középkori fílinget sugároznak, de Jorg szókincse és egy-két elejtett, modernebb technikára utaló megjegyzés előrébb repít minket az időben. Van még pár érdekesebb momentum  amit én sajnos nem fogok kibogozni , ilyenek az építők akik jöttek, alkottak, és eltűntek, akár az a bizonyos szürke szamár. 
Trilógiává bővült ez a regény is, de én, mivel nem találtam rajta fogódzót, kiszállok az út harmadánál, és fejest ugrok egy új kalandba. Nekem ez egy kicsit sok(k) volt.

5 / 1,5