2021. július 9., péntek

LEIGH BARDUGO: WONDER WOMAN - A HÁBORÚHOZÓ

 

EREDETI CÍM: WONDER WOMAN – WARBRINGER
SOROZAT: DC ICONS
KIADÓ: KÖNYVMOLYKÉPZŐ
OLDALSZÁM: 480
EREDETI MEGJELENÉS: 2017
KIADÁS ÉVE: 2020
MŰFAJ: FANTASY
FORDÍTOTTA: FAZEKAS SÁNDOR

FÜLSZÖVEG:

„Harcos ​nővértársam, pajzsod és kardod vagyok.
Amíg én élek, az ellenségeid számára nincs menedék.
Számíthatsz rám az utolsó leheletemig, a te ügyed az enyém is.”
– AZ AMAZONOK ESKÜJE –

Diana, az amazonhercegnő leghőbb vágya, hogy kivívja legendás hírű nővérei elismerését. Amikor azonban dicsőséget szerezhetne magának, nem él a lehetőséggel, hanem a száműzetést kockáztatva megszegi az amazonok törvényét, és megmenti egy halandó életét. Ám ezzel az egész világot végveszélybe sodorja.

Alia Keralis csak egy rövid időre akar elmenekülni folyton atyáskodó bátyja elől a tengerre. Nem sejti, hogy az életére törnek. Ellenségei úgy vélik, már a puszta létezése kirobbanthat egy világháborút. Amikor Alia hajóján bomba robban, egy rendkívüli erejű, rejtélyes lány menti ki őt a vízből. Hamarosan szörnyű igazsággal kell szembenézniük: Alia Háborúhozó, a hírhedt trójai Helené leszármazottja, akinek az a sorsa, hogy elhozza a világra a Vérontás és Szenvedés korát.

A két lány egy seregnyi ellenséggel találja magát szemben, akiknek eltökélt szándéka elpusztítani a Háborúhozót. És csak együtt van esélyük megmenteni a világaikat.

New York Times bestseller

Vajon a jó most is győz, vagy ezúttal a világ pusztulását okozza?
Élvezd a történetet!


„A csatákat gyakran azért veszítik el, mert nem tudják, milyen célért vívják a háborút.” 

Mindig is nagy rajongója voltam a görög mitológiának. Az Istenek világa lenyűgöző. A Marvel és DC képregényeket és az ebből készült mozifilmeket eddig nem igazán kedveltem, de mióta a kedvenc hőseimet is fókuszba helyezték, kezd megváltozni a hozzáállásom.
Leigh Bardugo írónő
Bevallom őszintén, Wonder Womant kevésbé ismertem, és nem is gondoltam volna, hogy ennyi szállal kötődik kedvenc témakörömhöz, az ókori görög mitológiához. A filmek után a könyv sem maradhatott ki, mely a DC Icons sorozaton belül jelent meg. Legelőször a Catwomant olvastam, ami abszolút meggyőzött arról, hogy érdemes odafigyelni ezekre a YA eredettörténetekre. Sejtettem, hogy semmi köze nem lesz a regénynek a filmekhez, hogy Diana másképp ismerkedik meg a Halandók Világával, mint ahogyan azt mozgóképen szemléltették. De eleve szükségtelen kapcsolódási pontokat és hasonlóságot keresni. Ebben az esetben nem arról van szó, a könyvet vagy filmet ismertem-e előbb. Előfordul, hogy köze sincs a regényben szereplő karakternek a filmvásznon megjelenített verzióhoz, viszont most nem zavart, hogy Dianát Gal Gadot-ként képzeljem el... persze tizenhétéves kiadásban. Szerintem tökéletes amazon hercegnő. 
Tehát nekivágtam a nagy kalandnak, és beléptem a Themyscirán élő amazonok birodalmába. Talán azért is került közelebb hozzám ez a történet, mert kiemeli az Isteneket a legendák közül, és valóságossá teszi őket, ahogyan az amazonokat is. Az írónő, Leigh Bardugo, akit eddig sajnos nem ismertem, gyönyörűen mutatja be a szigetet annak minden szépségével együtt. Az amazonok törvényeit, a harcosok becsületét is megismerjük. Ez egy elzárt világ, melyet a béke, nyugalom ural mindaddig, amíg meg nem jelenik a színen egy újabb Haptandra, azaz Háborúhozó, és el nem kezdődnek a bonyodalmak. Helenéről is sokat olvastam már, és most kap egy újabb szemszöget. Az ő leszármazottai hozzák el a Földre a Vérontás Korát, amit nem ártana megakadályozni, ha ez lehetséges. Az Orákulum szerint az. És mivel Diana mindig is bizonyítani akarta, hogy jogos helye van az amazonok között, kapva kap az alkalmon. Viszont ehhez el kell hagynia a szigetet, és  belecsöppenni egy számára eddig csak könyvek lapjain látott világba. Amikor New Yorkban találja magát, minden képzeletét felülmúlja a látvány és zűrzavar, amit a város mutat számára. Diana bár erős, képzett harcos, emellett művelt, okos és intelligens, mégis gyermeki csodálkozással és némi naivsággal szívja magába ennek a világnak a benyomásait. Egy ilyen tisztán természetes, őszinte lányt vajon megérdemel a Halandók Világa, melynek lételeme az örökös háborúskodás? Alia, a megmentett Helené-leszármazott makacsul ragaszkodik életéhez, amit egyre többen próbálnak elvenni tőle, nemesebb célok érdekében. Azonban Diana ezt nem hagyja, és önként testőrévé szegődik. „A Háborúhozónak el kell jutnia a Therapnéban lévő forráshoz, még mielőtt Hekatombaión első estéjén lemenne a nap. Ahol Helené megpihent, a Háborúhozó megtisztul. Megtisztul a halál szennyétől, ami bemocskolta a családja vérvonalát. Az erejét onnantól meg tudja zabolázni, és soha nem száll róla tovább. ” Akkor hajrá! A feladat adott. A legendák és a valóság kettős játéka nagyon jól kiütközik a regényben. Hogy mi igaz és mi mese, megkérdőjeleződik.
Alia nem az a hisztis liba, aki csak azért kételkedik és tagad, hogy emelkedjen az oldalszámmal együtt a vérnyomásunk is. Hamar belátja, hogy nem küzdhet a sorsa ellen, ami így vagy úgy beteljesül. Kapunk még néhány főbb szereplőt Nim, Theo és Jason személyében, akik közül én mindenkit kedveltem, kivéve az utolsó számú jelöltet. A srác valamiért nem került közel hozzám. Éreztem végig az iránta való ellenszenvet. A viselkedése, a megnyilvánulásai, mind annyira taszítóak voltak. De el kell ismernem, mégis fontos szerepet tölt be a regényben. Egy olyan tézisen is elgondolkozhatunk, miszerint: születhetnek-e valódi hősök egy olyan háborúban, melyet ismert eszközökkel meg lehet akadályozni? Hősök-e azok, akik egy ilyen globális pusztításban kiemelkednek „dicsőséges” tetteikkel? Egyáltalán ki az igazi hős? Aki önző módon dicsőségért ácsingózik csupán, vagy önfeláldozó, és tisztában van azzal, igenis van veszítenivalója, mégis aszerint cselekszik, ahogyan azt becsülete diktálja? A történetben a múlt és a jelen értékei egyaránt felvonulnak, születnek hétköznapi hősök is, akik nem eszményképet formálnak, csupán alkalmazkodnak az adott helyzethez, és kitartanak a végsőkig. 
Themyscira
Kellemes meglepetés volt számomra ez a regény, ami csordultig van görög mitológiával, izgalommal, humorral és még elgondolkodtató is, de nem szájbarágósan kell levonnunk a tanulságot. Az akció dinamikus, mindig történik valami, és olyan meglepetések is érnek, amikre nem vagyunk felkészülve. A valóságos helyszínek keverednek a képzelet alkotta helyekkel, de minden olyan élethűen van megfestve, hogy akár létezhetne is. A szereplők közül találunk olyat, akivel könnyű azonosulni, de mindegyikük vált ki belőlünk ilyen-olyan érzelmet. A jellemek rendkívül jól sikerültek. Nimről kiderül, hogy a divattervezés mellett mennyire komplexen látja a világot, és képes apró jelekből is tűpontos következtetést levonni, pedig egy deka szuperereje sincs. Tűzrőlpattant, kemény csaj, aki nem roppan össze akkor sem, mikor a dolgok elég erős balfordulatot vesznek. Theo egy meg nem értett programozó zseni, aki nem kamatoztatja kellőképpen a tudását, de bizonyítást nyer, hogy vészhelyzetekben a szórakozott, vézna és esetlen ficsúrból megbízható bajtárs válik. Alia felelősségteljes lánnyá változik, aki nagyon is tudja, mi forog kockán, és életénél előbbre valónak tartja a világháborúk megakadályozását. Nem hisztizik, nem tesz direkt keresztbe Dianának, sőt még az amazon esküt is megkötik. A kapcsolatok alakulása is színes, és élvezhetően van megkomponálva. A párbeszédek sem erőltetettek, a humor végig ott bujkál a dialógusokban. Jason karakterét sótlannak éreztem, az őszinteség minden jele nélkül. Hiányzott az a kapocs, ami összeköt vele, és a bizalmamat sem sikerült elnyernie. Diana tiszta, nemes lélek, aki ösztönösen cselekszik, legyen szó akár egy egyszerű tóban fürdésről, vagy egy kevésbé egyszerű mentőakcióról. Nekem ő volt a legszimpatikusabb, tehát a kedvenc jelzővel is őt illetném. Az a természetes báj, ami sugárzik belőle, nagyon rokonszenvessé teszi. De mindenkiben mást szerettem.  
A Háborúhozó bár YA eposz, szerencsére nem domborítja ki a romantikát – igazából alig van benne – és nem alkot felesleges féltékenységi konfliktusokat. Jéé, enélkül is lehet működőképes egy történet! A klisésedés annyira nem mélyül el, jelen van ugyan, de nem zavarón. Nincs bajom azzal, ha egy karakter a saját neméhez vonzódik, én mindig fogadást kötök magammal, hogy melyik szereplő lesz az, és mikor bukkan fel. Tegyék meg tétjeiket! :) Itt viszonylag hamar kiderül. 
Romantika... azt az egy csókot igyekszem megbocsátani. 
Nem elfogultságból kap tőlem maximum csillagot – vagy napocskát –, hanem mert valóban megfogott az összkép. Ezt ritkán jegyzem meg, pedig gyakrabban kellene, alig találtam korrektúra hibát. Ez is sokat hozzáad egy könyv igényességéhez, és számomra fontos szempont. 

TÖRTÉNET: Pergős és izgalmas eredet történet Diana Prince-ről, aki igyekszik valódi amazonná válni. A bátorságról, hősiességről és felelősségvállalásról, valamint a tiszteletről és becsületről. Olvasmányos és izgalmas kalandok sorát élhetjük át, melyek során kísérőnkül szegődnek a görög mitológia alakjai is. 

BORÍTÓ: Ahogy azt megszokhattuk a Könyvmolyképzőtől, ismét igényes, szépen kidolgozott külalakkal büszkélkedik a könyv. Ami kimondottan tetszik, hogy Diana arcát nem látjuk, így nyugodtan olyanná formálhatja képzeletünk, amilyenné szeretné. A háttérben lévő sziklák és kitörni készülő vihar is sejtetni enged néhány történés-foszlányt. Jó érzés a kezünkbe venni. 

KARAKTEREK: A szereplők megformálása extrajól sikerült, és ez nagyban hozzájárul az élményhez. Az egyéniségek és jellemek rajza profi. Én nem éreztem annyira a sablonosság veszélyét érvényesülni az eredetiséggel szemben. Jól működnek együtt, csapatban és egyénenként is. Túlélnék még néhány kalandot velük... 

🌞🌞🌞🌞🌞

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése