2021. június 13., vasárnap

DANIELLE PAIGE: DOROTHYNAK MEG KELL HALNIA


EREDETI CÍM: DOROTHY MUST DIE
KIADÓ: GABO
OLDALSZÁM: 436 
EREDETI MEGJELENÉS ÉVE: 2014
MŰFAJ: FANTASY, IFJÚSÁGI
FORDÍTOTTA: TURCSÁNYI JAKAB

FÜLSZÖVEG: 
Én nem kértem ezt.
Nem akartam hős lenni.
De amikor az egész életedet – veled együtt – elsöpri egy tornádó, nincs más választásod, mint menni, amerre visz, nem igaz?
Persze hogy olvastam a könyveket. Láttam a filmeket. Ismerem a dalt a szivárványról és a boldogság kék kismadarairól. De azt sosem hittem volna, hogy Ózfölde ilyen. Az a hely, ahol a jó boszorkányban nem lehet megbízni, a gonosz boszorkányokról kiderülhet, hogy ők a jók és a szárnyas majmokat kivégezhetik lázadásért. A sárga téglás út még megvan – de már az sem a régi.
Mi történt itt? Dorothy történt.
Azt mondják, sikerült visszatérnie Ózföldére. Magához ragadta a hatalmat és a hatalom a fejébe szállt. És már senki nincs biztonságban.
Amy Gumm vagyok – egy másik lány Kansasből.
Beléptem a Gonoszok Forradalmi Rendjébe.
Kiképeztek a harcra. És küldetésem van: eltávolítani a Bádog Favágó szívét. Ellopni a Madárijesztő agyát. Elvenni az Oroszlán bátorságát.
Dorothynak pedig meg kell halnia.

Mivel nem olyan régen fejeztem be a Holdbéli krónikák harmadik részét, ami Aranyhaj történetét dolgozza fel  és át , modernizálva a mesét, rájöttem, nagyon is tetszenek ezek az újragondolások. Így csiribí-csiribá, Amyvel (főszereplő) együtt én is elmerészkedtem Ózföldére. Annyi különbséggel, hogy én önként, ő nem teljesen. A tornádók szisztematikusan csak kansasi tinilányokat szállítanak varázslatos városokba, így nekem be kellett érnem a képzeletemmel. Bár annak szárnyán is élvezetes volt az utazás. Le merem fogadni, hogy jobban élveztem, mint Amy Gumm
régi ismerősünk, a kansasi tornádó
Most, hogy sikerült belevágnom mindennek a közepébe, visszatérek a kezdetekhez, mert úgy illik. Korábban már szemezgettem ezzel a könyvvel, és bevallom őszintén, a címe miatt döntöttem az olvasás mellett. Izgatta a fantáziámat, hogy az édes kis Dorothynak  közkívánatra  miért is kellene jobb létre szenderülnie? Mi csúszhatott félre ennyire Ózföldén, hogy a szerepek így megváltoztak? Mint kiderült, nagyon sok minden. Jóformán csak a Sárga Téglás út maradt ugyanaz. Meg a tornádó természetesen. 
Amy  egy rosszba forduló sorsú young adult tini épp próbálja eldönteni, hogy milyen viszonyban van az édesanyjával, aki látszólag mindennel és mindenkivel foglalkozik rajta kívül of course. A suliban sem mennek a legjobban a dolgok, de legalább nem lesz behódoló lúzer. Ő az a visszabeszélős típus. Pont ettől keveredik bele egy olyan verekedésbe, ami meg sem történik, csak verbálisan. De miért pont neki hinnének. No segáz. Amyt felkapja a zabolázatlan tornádó és lepakolja lakókocsistól Ózföldén. Vele érkezik Star, a kis patkány is. Amy sem lehet teljesen egyedül, hiszen Dorothynak ott van Toto
Amy Gumm 
Hamar rájövünk – Amyvel együtt , hogy ez nem az a barátságos és békés mesebeli birodalom, ahogyan a filmből ismerhetjük. egy dolog azt hinni, hogy  Ózföldét megrontotta valami nagy gonoszság, de Dorothy valaha jó volt. Megküzdött a Gonosz Boszorkánnyal, és felszabadította Ózföldét. Hogyan változhatott meg ennyire? Gazdát cseréltek a jelzők is, a Gonoszok Forradalmi Rendje  Glamora, Gert, Nox és még néhányan  tűnik a jófiúk csapatának, míg Glinda, az északi boszorkány mágiát bányász és rabláncra veri a mumpicokat. Amy akaratán kívül belekényszerül egyfajta hős szerepbe, mely ellen lázadozik kezdetben, de aztán belátja, nincs más választása. Dorothynak valami  nagyon megártott, és ettől a vérszomj és a terror vált uralkodóvá Ózföldén. Az Oroszlán kegyetlen gyilkos, aki az emberek félelmével táplálkozik, a Bádog Favágó hidegvérű mészáros, de a Madárijesztő a legrosszabb;  mint egy aberrált pszichopata Frankenstein  brutális kísérleteket folytat Ózfölde lakosain, akik nem önként jelentkeztek kísérleti alanynak. Dorothy rémuralma szinte határtalan, mindenki rettegésben él. Csak nagy titokban mernek lázadozni. Amy rögtön a történet elején megtudja, mennyi elég ahhoz, hogy magatartás-javításra küldjenek valakit. Ollie, a kis szárnyas majom például a szájalás bűncselekményét követte el. Fel- és aztán eltünedeznek rejtélyes alakok, úgy mint Ózfölde tényleges hercegnője, Ozma, és egy Pete nevű kertészfiú. (satöbbi) Ők vajon milyen szerepet játszanak ebben a bonyolult játékban? Amy egy tisztességes kiképzést követően, hogyan lesz képes egyedül szembeszállni a valóban gonosszá vált Dorothyval és csatlósaival? Egyáltalán miért lett ilyen Dorothy? Kapunk sejtelmes válaszokat, de mivel ez egy négy részes történet, nem mindenre rögtön az első rész végén. Szegény Amy, miután megtapasztalta az e világi kegyetlenségeket, végkövetkeztetésre jut: Már úgysem számított, ki a hibás... Nem számítottak többé az okok. ... És én ezt nem magamért teszem. Hanem Indigóért, Maude-ért, Jelliáért és mindenkiért, aki Dorothy miatt szenvedett. Az olyan embereknek, mint Dorothy, nem szabad megengedni, hogy irányítsanak. Nem érdemelnek meg egy olyan helyet, mint Ózfölde. ... Nem számít, mennyi időbe telik  nem számít, kit kell előtte elpusztítanom , de Dorothynak meg kell halnia.
... nagy a kontraszt
A világ felépítése összetett és látványos, az élőlények  szárnyas majmok, mumpicok, kreatúrák  is kidolgozottak, mozihűek. Levetíthetjük őket magunknak, könnyen elképzelhetjük Ózföldét és a Smaragdvárost. A szereplők közül Amy az, aki a legívesebb jellemfejlődést és karakterépítést mondhatja magáénak, hiszen a többiekről még nem derül ki minden. Sok a megválaszolásra váró rejtély még a Rend tagjai körül is. Ettől azonban nem kell megijedni, ugyanis folyamatosan építi magát a cselekmény, és unalommal nyomokban sem találkozhatunk. Történnek tragédiák, de azért optimizmusunkat sem rabolja el végleg az írónő. A műfaji besorolásnál igencsak sokrétű regény horrorisztikus elemeket is tartalmaz, nem merül el bennük, de jelen vannak. Romantikát még nagyon ne keressünk, ettől Amy is csak összezavarodott. Ő legalább annyira nem értette a boszorkánymester, Nox hozzá való viszonyulását, mint én. Szóval itt még nincs szárba szökkenő románc. 
Danielle Paige írónő
Az eseményeket Amy ismerteti meg velünk, énelbeszélve. Mostanában sokkal jobban szeretem az ekképpen íródott történeteket, közvetlenebbek, az azonosulást is segítik. Szimpátiánk olyan sokfelé még nem ágazhat csupán az első kötet ismeretében. Amyt megszerettem, bár néha csinál olyan dolgokat, amitől falat kaprni támadt kedvem, de aztán helyrehozza, amit lehet, ám sajnos nem minden fordítható vissza. Meglepetésekre is számíthatunk a kalandok során, jól csűri csavarja Danielle Paige írónő. A történet nem bonyolult, de logikai összefüggésekre rábukkanhatunk a rész-történések között. Ezeket megfejthetjük mi, nincs szájbarágva. 
Mivel nekem tetszett az első menet, ezért meg tudom szavazni a baráti max pontszámot, mert még bőven tart a lelkesedésem. Remélem, végig. 
U.I.: Bármennyire is szeretem ezt a mesét, már sosem tudok úgy tekinteni Dorothyra és társaira, mint a regény előtti időkben. 

TÖRTÉNET: Az ismert mesebirodalom kifordítva, eltorzítva. Egy új hősnő, akinek meg kell mentenie Ózföldét attól, aki korábban már megmentette, és most készül újra tönkretenni. Egy fiatal lány, akinek legnagyobb félelme, hogy ő is olyanná válik, mint elődje, a másik kansasi utazó. Akció, kaland, dráma, boszorkányok, árulás, mágia és sok-sok rejtély. Érdemes rálépni arra a Sárga Téglás útra. Ha megtetted, nem ereszt. A könyv olvasmányos, üteme gyors, a leírás részletgazdag, könnyen befogad, és tovább táplálja a fantáziád. 

BORÍTÓ: Nem épp a legszebb, amivel életem során találkoztam, de a betűtípus elkenve az ismerős ruhán, telitalálat! Dorothynak ezer gönce van, de mindegyiken ez a minta pompázik, tehát a borító jól együttműködik a tartalommal. 

KARAKTEREK: Ami Amyt és Dorothyt illeti, őket részletesebben ismerhetjük meg a többieknél, de senki nem marad jellem nélkül, a karakterábrázolások részletesek, és ahol kell, félelmetesek is. Mindenkit vizualizálhatunk, érzéseket, érzelmeket is bőven váltanak ki belőlünk. 

5 / 🌟🌟🌟🌟🌟

2021. június 9., szerda

SARAH J. MAAS: CATWOMAN – LÉLEKTOLVAJ


EREDETI CÍM: CATWOMAN – SOULEATER
KIADÓ: KÖNYVMOLYKÉPZŐ
OLDALSZÁM: 416
EREDETI MEGJELENÉS ÉVE: 2018
MŰFAJ: KALAND, FANTASY, IFJÚSÁGI
FORDÍTOTTA: SZABÓ KRISZTINA

FÜLSZÖVEG:
Selina tökéletes tolvaj.
Luke gondterhelt hős.
Gotham Cityben nem mindenki az, aminek látszik.

A #1 New York Times bestsellerszerző Sarah J. Maas mutatja be a felnőtté váló Selina Kyle-t, aki biztosan elrabolja az olvasók szívét az új, várva várt világszenzáció YA regényben, az akciódús és izgalmakkal teli Macskanőben!

Két évvel azután, hogy kijutott Gotham City nyomornegyedéből, Selina Kyle a titokzatos Holly Vanderheesként tér vissza. Batmant elszólítja egy fontos küldetés, így könnyű préda a város .

Mindeközben Luke Fox be akarja bizonyítani, hogy Batwingként képes segíteni az embereken. A Macskanőt veszi célba, az újonnan felbukkanó tolvajt, aki Méregcsókkal és Harley Quinn-nel portyázik. Emberére akadt volna?

Selina ádáz küzdelmet folytat: éjszakánként Batwinggel, napközben pedig a pokolian jóképű szomszédjával, Luke Foxszal. Vajon képes lesz-e végrehajtani a legfontosabb tervét, miközben a múlt egy darabkája veszéllyel fenyegetve a nyomába szegődik?

Rájöttem, rengeteg bepótolnivalóm van, ezért csak félve alakítgatom képzeletbeli bakancslistámat. Hiába is szedném pontokba, mindig kerülne rá új tétel, így inkább, ha írni támad kedvem, valami látványosabb és prózaibb jellegű irománnyal rukkolnék elő a felsorolásnál. Amúgy az írás is bakancslistás, tehát ez egy ördögi kör. 
Sarah J. Maas

Selina Kyle
Sarah J. Maas írónőtől már régóta szerettem volna olvasni valamit, az Üvegtrónt el is kezdtem anno, de akkor nem volt meg hozzá a megfelelő hangulatom, így későbbre halasztottam. Gondoltam, kezdésnek egy egykötetes megteszi. Teljesen véletlenül akadtam rá a Catwoman  Lélektolvaj című regényre, a szép új könyvtárunk polcán. Első találkozásunk meglehetősen impulzív volt, és ezt a borítónak köszönhetem. Ez kell nekem! Haza is vittem. A korábbi terv az volt, hogy majd a D.O.D.O. után vetem bele magam, ám ez azonnal felborult, mihelyst elolvastam az ismertetőt. A könyvtárban ezt még nem tanulmányoztam behatóbban. No de hogyan is várathatnám azt a történetet, melyben mindjárt három olyan karakter is szerepel, akiket mindig is érdekesnek találtam a DC Univerzumon belül. Amúgy nem vagyok nagy képregény – DC és Marvel – fan, mégis vannak olyan szereplők, akiket közelebb érzek a szívemhez. Harley és Catwoman mindig közéjük tartozott, Méregcsók pedig körülbelül mostantól. 
Az eddigi Macskanők közül a Sarah által életre keltett Selina Kyle viszi a prímet, nem is gondolkoztam sokat ezen a kijelentésemen. (Zárójelben megjegyzem: kedvelem Michelle Pfeiffer és Anne Hathaway alakítását). Harley-t megszoktam Margot Robbie-ként, és ez a könyv sem rombolt imidzset, úgymond csak hozzátett némi pluszt a karakterhez, és ezzel együtt mélyült el és vált teljessé. Méregcsók volt az, akit „átépített” az írónő. Oké, ott van Uma Thurman, ha nagyon vizualizálni szeretnénk, meg az animációk is, de ezeket mellőzve, Dr. Pamela Lillian Isley kapott egy teljesen új személyiséget és eredettörténetet, ami olyannyira zseniális lett, hogy szimpátiában talán még Selinát is felülmúlja, vagy majdnem. Aki a virágokat szereti, rossz ember nem lehet. Nem is! Ő maximum egy öko-terrorista kezdemény, aki a növényekben jobban bízik, mint az emberekben. Méregcsók egy őszinte, nyílt szívű kis zseniként áll előttünk, aki határozottsága ellenére mégis kicsit szerencsétlen és magányos.

Visszatérünk tehát Gotham Citybe, ahol Batmannak épp hűlt helye, de hiányérzetünket nem birizgálja, mivel megkapjuk helyette Luke Fox-ot  alias Batwing –, aki próbál úrrá lenni a városi kalamajkán, amit először egy, aztán kettő, végül már három csajszi okoz, akik segítenek megszabadítani a dúsgazdag elitet némi vagyontól. Mindhárman szuperintelligens fiatal lányok, más-más motivációval a háttérben. Selina mozgatja a szálakat, és általa betekintést nyerhetünk az Árnyak Ligája ténykedéseibe is. Ekkor megfogalmazódhat bennünk a kérdés, ki is a valódi gonosz. Főszereplőinket én nem sorolnám ebbe a kategóriába, főleg nem Selinát és Méregcsókot, akik bár bűnözők, mégsem vérengző gyilkosok. Harley tud zakkant is lenni, ha elgurul a gyógyszere, de ő sem az ártatlanokat gyepálja. Egyedül Joker-fixációjával nem tudok mit kezdeni. Mindenki szerint jó helyen van ott Arkhamban. Méregcsók is megemlíti finoman: Joker nem olyan, mint ők. Joker gonosz és lelketlen. Ezzel mindenki tisztában van, még talán Harley is, mégis vissza akarja szerezni elfuserált pasiját. Pedig régóta vár rá valaki, aki titkon szerelmes belé, és mindent megtesz érte, ami emberileg  és erkölcsileg  lehetséges. Támogatja, és féken tartva őt, blokkolja az indulatait.  
Selina Kyle-ra is ráhúzták a hányattatott gyerekkor alapsablonját – ahogyan a Young Adult regényekben ezt már megszokhattuk. Kishúga, Maggie, halálos betegségben  tüdőfibriózisban  szenved. Selina átlagon felüli intelligenciájára  már általános iskolában felfigyelnek. Emellett ügyes tornász is. Ez utóbbi képességét kamatoztatja a későbbiekben profi tolvajként. Igazándiból ez minden képességére áll. Selina és Maggie kapcsolata csodálatosan szép, sokszor elfutotta a könny a szemem, mikor róluk olvastam.  
Luke Fox is kapott saját oldalakat, sőt megismerhetjük Batwing múltját is, miért szenved poszttraumás stressz szindrómában. Ő és családja az ékes bizonyítéka annak, hogy a gazdagság nem öli ki mindenkiből a lelket. Ez azonban nem nagyon hatja meg a tolvaj triót, akik többször is hülyét csinálnak szegény szárnyas hősünkből. Ő tényleg a szívére hallgatva próbál rájönni, mégis mi a fene folyik Gotham Cityben. Ez persze csak a regény legvégén derül ki, de akkor joggal hajtunk fejet Selina zsenialitása  ereje és kitartása  előtt. 

A történet úgy száguld előre, mint egy autóverseny, az ütem gyors, de nem annyira, hogy ne veszhessünk el a részletekben. Marad idő arra, hogy átéljük a jellemfejlődéseket, megbarátkozzunk a szereplőkkel, akiket könnyű megszeretni. Nem maradunk magyarázat híján, minden szépen a helyére kerül, amikor itt az ideje. A legviccesebb jelenetek azok, melyekben együtt szerepel a három grácia, és húzzák egymást, valamint a zsaruk idegeit. A legszomorúbbak pedig Selina és Maggie beszélgetései. Selina olyan mértékű akaraterővel, kitartással és célorientált szemléletmóddal rendelkezik, hogy  belegondolva, miket meg nem tett a kicsi húgáért  ezt sem tudtam megállni sírás nélkül. Ha létezne Legjobb testvér-díj, én azt ebben az évben neki ajándékoznám. A romantika is besettenkedik a történetbe, sőt két szálon is tapasztalhatjuk, de egyáltalán nem vonja el a figyelmet a fősodorról, hanem inkább kiegészíti, megízesíti azt. Luke és Selina Kyle kettősére kezdetben kicsit furcsán tekintettem, szívem tiltakozott kettőjük ellen, ám végül bizonyított a srác  sőt nem is akárhogy  így átértékeltem ezt a kapcsolatot. A másik vonulat a majdnem reménytelen szerelemé. 

A három lány kapcsolata is formálódik, egészen a barátságig virul, már ami Méregcsókot és Selinát illeti. Harley annyira sebzett lelkileg, hogy ő képtelen logikusan, az eszével gondolkozni. Hangulatingadozásai közepette egy végzetes hibát is elkövet, ami visszafordíthatalan. Ám érezni, hogy a megbánás ott szunyókál benne, és szinte könyörög a megváltásért. Én szeretem ezt a Harley-t. Méregcsók nagyon jó hatással van rá. Hogy ez visszafele mennyire működik, az is kiderül. 
Ideje lenne leírnom a zárszót. A képregényeket nem olvastam, az animációs filmeket nem láttam. Nincs összehasonlítási alapom. De nincs is rá szükségem, hiszen teljes érték- és világrendet kaptam Sarah J. Maas regényétől; karakterei annyira élénkek, élők, hogy képzeletem az olvasott minta alapján meg is alkotta őket. Annyi bebizonyosodott számomra, Sarah rendkívül jó írónő, aki képes csavaros logikával felépíteni regényét – nem pusztán történeti, hanem kapcsolati szinten is , még akkor is ér minket meglepetés, mikor már azt hittük, kifogytunk belőlük. Minimális klisével dolgozik, és még ezeket is úgy fűszerezi, hogy jóízűen fogyaszthassuk. 
Még nem ismered Gotham City sziréneit? Ez egy tökéletes alkalom arra, hogy megalkosd róluk saját, képzeletbeli mozidat.   

TÖRTÉNET: Számomra hibátlanul megírt eredettörténet, ami izgalmas, fordulatos, vicces és drámai. Könnyen magával ragad, és dinamizmusa kitart az események végéig. Bár kapunk egy korrekt lezárást, de fantáziánkat igenis éberen hagyja az utolsó mondat, mi pedig elképzelhetjük a folytatást. Képszerűen, könnyedén.

BORÍTÓ: Szépen kidolgozott, igényes  ahogyan azt a Könyvmolyképzőtől eddig megszokhattuk. A figyelmet felkelti  hisz én is neki köszönhetem, hogy elolvastam a regényt képzeletünkre mégsem kényszerít rá semmit előre, hagy önállóan alkotni. 

KARAKTEREK: A legnagyobb erőssége a regénynek a karakterépítés. A jellemek fejlődnek, formálódnak, akárcsak a köztük lévő kapcsolati hierarchia. Valódi hús-vér egyéniségek! Annyira élethűen sikerült őket megalkotni, hogy olvasás során együtt izgulunk, sírunk és nevetünk velük. Érezni lehet őket, azonosulni tetteikkel, gondolataikkal, érzéseikkel, motivációikkal. 

ÉRTÉKELÉS: 5 / 🌟🌟🌟🌟🌟

2021. március 19., péntek

GREGUS GÁBOR: MEGJELÖLTEK

 

EREDETI CÍM: MEGJELÖLTEK 
KIADÓ: MOGUL 
OLDALSZÁM: 252
KIADÁS ÉVE: 2021
MŰFAJ: MISZTIKUS, NEW ADULT
        

FÜLSZÖVEG: 

A szürke város szélén egy titokzatos társaság gyűlik össze minden évben, hogy tagjai megmérkőzzenek egymással, életre-halálra. Miért teszik ezt? Miért pont ők? Mitől mások, mint a hétköznapi emberek?

Egy fiatal férfi is e közösség tagja. Rég leszámolt már minden illúzióval, és feladta reményét, hogy valaha normális életet élhet. A bosszú hajtja csupán. Egészen addig, amíg meg nem pillant egy lila hajú lányt társai között. Talán ő jelentheti számára a menekvést kiüresedett életéből. De az ősi ceremóniák szerint működő gyülekezetet nem olyan egyszerű otthagyni.

Egy történet barátságról, szerelemről, gyűlöletről, bosszúról, párbajokról, és az élet értelméről. A titokzatos erővel megáldott, vagy épp megvert alakok, mindannyian keresnek valamit, ami számít. Éppen úgy, mint az átlagos emberek. Vannak köztük jók és rosszak, illetve olyan is akad, aki a világ végét hozhatja el az ezeréves energiával.

Először is szeretném megköszönni Gregus Gábornak, hogy gondolt rám, mint előolvasóra, és még megjelenés előtt megismerkedhettem legújabb regényével.  

Gregus Gábor

Két krimi-thriller között jó volt meglátogatni más műfajt is, ami ráadásul még az újdonság erejével is hatott, és a képzeletemet is igénybe vehettem, amivel tovább színezhettem a történetet. Gregus Gábor regénye egy érdekes világba kalauzol, ahol a halhatatlanok – azaz megjelöltek – nem annyira halhatatlanok, és nagy ára van annak, hogy évről-évre megőrizzék fiatalságukat, kortalanságukat. Rejtélyes pisztoly-párbajokat kell vívniuk egy rejtélyes helyszínen, egy rejtélyes gép pöfékelése mellett, egy rejtélyes játékmester felügyelete alatt. Szabályok is vonatkoznak a bizarr megmérettetésre, melyeknek megszegése megtorlással jár. A természetfeletti ránk kacsint, és velünk is marad, egészen a zárlatig. A történet nem bonyolult, de annyira szépen van megírva, hogy képtelenek vagyunk abbahagyni. Kapunk drámát, sőt tragédiát is, bosszút és szerelmet. Kalandot, akciót, és mosolygunk is néha. A Megjelöltek ereje nem a párbeszédekben rejlik, hanem a leírásban. A karakterábrázolást az író kezdi el, és mi kiegészítjük magunkban, felépítjük a szereplőket és jellemet is társítunk hozzájuk. A történet magyar közegben van elhelyezve, de bárhová elképzelhető. Ez pedig az idősíkokra is igaz. Honnan indul és hol ér véget? 

Szikra jellemileg hanyag és nemtörődöm, olyan „minden mindegy” alapon éli életét, mígnem ez egycsapásra megváltozik, mikor megismerkedik Indigóval, a lila hajú szépséggel. Bár én nem hiszek ebben, de ez akkor is szerelem első látásra. A sokat megélt, mégis kölyökképű srácnak végre van motivációja, és kezd az élete újra színekbe öltözni. Persze aki oly régóta halhatatlan, nem maradhat ellenség nélkül. Itt van mindjárt Herceg – az egoista, „mindent magamnak akarok”, dúsgazdag és szívtelen „ember” prototípusa, aki hatalmánál fogva mindent megtehet. Gátlástalanul gázolhat át életeken. Ez nem maradhat megtorolatlanul. Igaz?
A regény számba veszi az emberi értékeket, úgy mint a barátság és a szeretet elsöprő erejét. Ezek hogyan képesek megváltoztatni egy „kiégett” embert? A bosszú és harag miértjeit is megvizsgálja az író: a kiváltó ok lehet féltékenység, vagy csupán unott kíváncsiság, hogyan is reagálna a másik, ha ezt vagy azt megtenné az ellensége. Szikra nem válik olyan monumentális hőssé, mint a Bosszúállók, ő csendesebben helyezi fel az i-re a pontot. Úgymond kikényszerítik belőle a cselekvést. Itt nem is a katarzison van a hangsúly, hanem azon, hogy felépíthetünk és továbbgondolhatunk egy világot, melynek alapköveit az író lefektette. Képzeletünk megalkotja a jövőképet, ami számomra kicsit steapunkosra sikerült. Nekem nagyon tetszett ez a szösszenet, mert sok kérdést is felvetett, úgy mint: érdemes-e kihívni magunk ellen a Sorsot? Érdemes-e feloldani eskünket azért, hogy bosszút álljunk valakin, aki nem csupán a mi életünket tette tönkre, hanem zsarnokká válva már a világot fenyegeti elborult elmével. És a sok mi lenne, vagy mi lett volna, ha… Egy szigorú szabályok közé szorított élet-halál játszmában mennyire számít a lelkiismeret? Mennyire a taktika? Mennyire, hogy a családtagod válik az ellenfeleddé? A szerelem vajon tényleg legyőz mindent? A könyv fedőlapján megjelenő választási lehetőség: élet vagy halhatatlanság? rengeteget elmond a tartalomról. Mi is az, amit életnek nevezünk? Élet az, ha a halhatatlanságunkért cserébe olyan dolgokat kell megtennünk, melyek előbb-utóbb kikezdik a lelkiismeretünket? 
Én mindenkinek ajánlom ezt a regényt, mert szépen megszerkesztett, olvasmányos kis történet, érdekes karakterekkel egy különös, mégis valóságosnak tűnő világban.

TÖRTÉNET: Egyszerű, mégis sok mindent magába foglaló. Egy egész világot ad nekünk szép leírásaival, amiben azonnal feltaláljuk magunkat. Táplálja képzeletünket és fantáziánkat. 

BORÍTÓ: Épp az a két dolog szerepel a fedőlapon, aminek ott kell lennie. A spirál és az a néhány szó. Ha belesüppedünk a történetbe, látni fogjuk, mennyire beszédes és sokatmondó a borító.  

KARAKTEREK: Érdekesek mind egy szálig, a nevük pedig egy jellemző tulajdonságukat vagy jelzőjüket foglalja magába. Én legalábbis így láttam. Konfliktusok, érzelmek feszülnek egymásnak és bontakoznak ki általuk. Talál mindenki olyan szereplőt, akivel képes azonosulni. 

                                                                              

2021. január 29., péntek

VAVYAN FABLE - FANYARÉDES


EREDETI CÍM: FANYARÉDES
SOROZAT: HALKIRÁLYNŐ – XIII. KÖNYV
KIADÓ: FABYEN
OLDALSZÁM: 368 
KIADÁS ÉVE: 2019
MŰFAJ: KRIMI

FÜLSZÖVEG:

A ​HALKIRÁLYNŐ SOROZAT LEGFRISSEBB TÖRTÉNETE
Denisa kómában
„Fél percig se rágódom azon, hogy ez valóban megtörténik-e, netán álmodom vagy képzelem. Egyszerűen elfogadom: most ez jut nekem. Nem kekeckedem racionálisan, miszerint test nélkül aligha fázhatnék-melegedhetnék, tehát a hevületet sincs mibe töltögetni.
Hevület? Olyasvalami, ami térben és időben suhantat engem, szabad bejárást teremtve bárhová-bárkibe. Csakis az rugózzon az észérves-logikázós miérteken-hogyanokon, aki minél gyorsabban szeretne megtébolyodni. Ami engem illet, éber és orientált állapotomban is túlnyomórészt emocionális vagyok, olyan adást is fogok, amelyet mások nem észlelnek, ergo hihetetlennek tartják a vételt, engem pedig dilisnek.
Nem mattítja a portrémat, hogy az EQ-m markánsabb az IQ-mnál. Ebből következően nem fogok belefagyni az értelem hidegébe, és például ilyen racionális agyasságot sem szólok soha: <azért nem olvasok, mert nem akarok álomvilágban élni>.”

Örömmel vettem észre magamon, hogy visszajött a kedvem az olvasáshoz, és áttételesen az íráshoz is. Egy kis vérfrissítés sosem árt :) Mivel a fantasyt kicsit túladagoltam, a krimikre röppentem rá, így következő olvasmányom is ebből a műfajból került ki, bár ő mégis különleges. Elég csak Vavyan Fable nevét megemlíteni, és máris rájövünk, miért. 
A Fanyarédes már régóta ott lapult a polcomon, és kezembe is vettem többször, sőt neki is kezdtem, de aztán visszavonulót fújtam. Valahogy a regény és a hangulatom nem ringatóztak azonos hullámhosszon. Aztán eljött a pillanat, mikor már hiányozni kezdett a Halkirálynő kis csapata. És belevágtam. Azonnal elmerültem a történetben, és mikor vége lett, agyalni kezdtem, vajon miért is vártam vele idáig? Így elvonási tünetként a következő epizód iránti vágyam is életre kelt. Azóta is aktív. 
A Nagyszerűek visszatértek :) 
Kapunk ismét egy több szálon futó történetet, melyeket el kellene varrni. Gonosztevőkből ezúttal sincs hiány. Aminek örültem, hogy újra láthatjuk Martin szemszögén keresztül is az eseményeket. Bár néha meg kellett néznem a lap tetején a jobb csücsökben, kinek a fejében vagyunk éppen, mert bennem kissé összefolyt Belloq és Martin elbeszélése. Denisa passzívan aktív parazsaruvá lépett elő, aki testileg kómában fekszik többfunkciós szuperágyban, ám így sem tétlenkedik, ugyanis ki-be járkál a fejekbe, találkozgat elhunytakkal, és igyekszik segíteni a nyomozásokban. Jó volt, hogy őt sem kell nélkülöznünk teljesen – hiszen ha nincs Denisa, a Halkirálynő-sorozat elvesztené fényét, erejét, igazi lényegét , de azt szeretem, ha húsvérként üldözi az ellent, nem úgy, mint paranormális jelenség. Poén lenne, ha ez a képessége megmaradna  ahogyan ő is elgondolkodik rajta  ám vesszen, ha ez az ára annak, hogy visszakapjuk a járóképes verziót. 
A történet nem volt bonyolult, és egyáltalán nem az ezer csavar a lényege a Halkirálynő epizódoknak, hanem az egyedi szóösszetételek, a burleszk-szerű jelenetek sokasága, helyzet és jellemkomikumok tárháza, az ezerarcú, szerethető karakterek, akiket már régi ismerősökként üdvözölhetünk. A gonosztevők és gaztettek semmivel sem jobbak, szebbek, erkölcsösebbek, mint más bűnügyi regényekben, de amilyen formában Meseanyó elénk tárja a szörnyűségeket és pszichopatákat, teljesen más érzület lesz úrrá rajtunk, mintha ezt más író előadásában olvasnánk. A humor felszabadít. Igazi lélekgyógyszerként is alkalmazhatók Fable regényei, ezt tapasztalatból mondom. Annyira jólesik olvasni, mennyire összetartó Denisa és Belloq családja állatostól, és széles baráti köre. Ahogy bátorították az életbe való visszatérésre, mindig volt mellette valaki. Szeretem azt az érzést, ami akkor száll rám, mikor én is belépek ebbe a körbe. Olyan, mintha befogadnának maguk közé. Denisa és Belloq kapcsolata, romantikája egészen különleges, erőteljes, és segít pozitívabban látni a világot. 
Egy újabb potenciális főbb szereplő is kezd előtérbe kerülni, ő pedig nem más, mint Martin partnere, Tasha. Ők ketten igazán jól mutatnak egymás mellett. Azonnal megkedveltem a csajt, és szerintem Denisa is így érezne, ha végre kontaktolnak egymással. Az ő fejében eddig még nem járt.  
A való élet allegóriájaként is olvasható a regény, csak épp oly módon van hangolva, hogy könnyebben befogadhatóvá váljon az a sok mocsok, ami itt zajlik körülöttünk, gondolok a politikai korrupcióra, szervkereskedelemre, gyerekrablásra, emberrablásra, és ilyen-olyan terrorcselekményekre, bandaháborúkra. (Hidegrázást kapok a híradótól, ha véletlenül meghallok egy-két szófoszlányt.)
Ami külön öröm volt még a regényben, hogy Cyd és Quasimodo is csatlakozott  nem hivatalosan  Belloq akciójához. Az orvosi szál (a zakkant Alba házaspárral) volt a legizgalmasabb, ami a zugdokik körül zajlott. Nem kevésszer nevettem fel hangosan olvasás közben. A vége pedig igazán denisásra sikeredett, nem is ő lett volna, ha nem ily módon kerül ki a kórházból. Az utolsó oldalakon nagyon felpezsdültek az események, és erős hiányérzetem támadt, még úgy 150 oldal hibádzott a belső elégedettségemhez. 
Tűkön ülve várom a következő Halkirálynő történetet, és remélem, hamarosan újra találkozhatunk Denisával, Belloqal, Cyd-el, Ellával, Martinnal, Tashával, Donalddal, Uriannel, Fáraó Átkával, Tarzannal, Klepto cicával és a többiekkel. :) Addig marad az újraolvasás :)

TÖRTÉNET: Izgalmas, mozgalmas, a rekeszizmunkat erősen igénybe vevő cselekmény. 

BORÍTÓ: Olyan tipikus Fable-borító, ami beszédesen ábrázolja a regény egyes főbb elemeit. Érdekes továbbá, bár ez már nem kül- inkább belcsín, hogy a szöveg színe nem a megszokott fekete, hanem kék. Sajátos hangulatot ad regénynek. 

KARAKTEREK: Róluk ódákat tudnék zengeni, egyenként mindenkiről. Egyediek, szerethetőek, egyszerűen Nagyszerűek :) 

2021. január 23., szombat

PATRICIA GIBNEY - A HIÁNYZÓK


EREDETI CÍM: THE MISSING ONES
SOROZAT: LOTTIE PARKER  I. KÖNYV
KIADÓ: LIBRI 
OLDALSZÁM: 600 
KIADÁS ÉVE: 2018
MŰFAJ: KRIMI, THRILLER
FORDÍTOTTA: TÓBIÁS CSENGE 

FÜLSZÖVEG:

Lélegzetelállító nyomozós thriller – hihetetlen fordulattal

Mikor a helyi katedrálisban egy nő holttestét találják, majd néhány órával később egy férfiét, amint a saját udvarának fájáról lóg, Lottie Parker nyomozót hívják az ügyhöz. Mindkét áldozat combján elmosódott, de határozottan hasonló tetoválást találnak. Nyilvánvaló, hogy a két áldozat közt van kapcsolat. De mi?
A nyomok a Szent Angélába, egy régi gyermekotthonba vezetnek, mely intézethez Lottie múltja is kapcsolódik. Az eset hirtelen személyessé válik…
Úgy tűnik, hogy a gyilkosságok egy több évtizedes, megfejtetlen bűntényhez kapcsolódnak. Két kamaszfiú is eltűnik. Lottie-nak meg kell találnia a gyilkost, mielőtt az újra lecsaphatna, de hogy tehetné, ha ezzel a saját gyermekeit is veszélybe sodorja?
A gyilkosnak meglehetősen torz véleménye van az igazságszolgáltatásról…

Rachel Abbott, Karin Slaughter és Robert Dugoni rajongói különösen izgalmasnak találják majd ezt a borzongtató, hosszú éjjeleket ígérő thrillert.

Újévi fogadalmaim egyike, hogy több időt szentelek az írásnak és az olvasásnak is, mert az előző két év az animék jegyében telt. Jól esett azt a világot is felfedezni, új ismereteket szerezni az ázsiai kultúráról. Ám most visszamerészkedtem az írott illetve nyomtatott sorok közé. Nem hittem, hogy a visszaszokás ilyen egyszerű lesz, és ennyire magával ragad a könyvek világa. Olyan jól esett újra érezni azt az izgalmat, amit a regények rejtenek magukban. 
A privát kis mozivászon azonnal aktiválódott, amint elkezdtem nyomozni Lottie Parkerrel. Megjelent előttem Írország és a nyomozók kis csapata. A casting is szépen felépült, a karakterek életre keltek, és én kizárva a külvilágot, beléptem a történetbe, részévé váltam. Nem esett nehezemre az azonosulás, viszont nem tudtam kikapcsolni régebbi krimi-élményeimet, különös tekintettel Angela Marsons regénysorozatára, és akarva-akaratlanul felsejlett előttem Kim Stone felügyelő személye. No de nem szaladok ennyire előre. 
Jelen könyv szerzője, Patricia Gibney rendesen elvégezte házi feladatát, ugyanis első könyvként ilyen színvonalú krimit produkálni nem kis teljesítmény.
Patricia Gibney írónő

A történet szépen fel van építve, nem csapong és nem húzza felesleges részletekkel az időt. Főszereplőnek egy olyan nyomozónő lép elő, aki szintén küzd a múlt démonaival, és lelki sérüléseit itallal valamint tablettákkal próbálja gyógyítani inkább kevesebb, mint több sikerrel. Igen, nyomozónak lenni nem könnyű, főleg ha három kamasz gyerek (Sean, Chloe, Katie) várja haza minden nap. Lottie Parker próbál megfelelni felügyelőként és anyaként is, de nagyon nehéz fenntartani az egyensúlyt, és kezd kicsúszni a lába alól a talaj. Tetszik, hogy ez sem személytelen, pusztán tény-orientált nyomozós regény, hanem lélektannal, személyiség és jellemrajzokkal felszerelt történet, ahol élnek a karakterek, így könnyebben el tudjuk képzelni őket. Az írónő egy illúzióktól mentes, rideg világot ábrázol. A helyszín Írország egy kitalált városa, Ragmullin. Ez az Írország kissé különbözik attól, amit 2014-ben volt szerencsém megismerni, de az erős kontraszt nem riasztott el attól, hogy folytassam a nyomozást. Lottie Parker és csapata egy olyan ügybe tenyerel, ami a tabukat feszegeti. Az írónő kendőzetlenül tárja elénk a katolikus egyházon belüli pedofília és gyerekbántalmazások eseteit, melyek (többnyire) a Szent Angéla nevelőotthonban zajlottak. Persze fikcióként van feltűntetve minden, csak sajnos eléggé valóságszagú az egész, hiszen leleplező filmek is készültek arról, mik zajlottak a világban eme zárt közösségen belül.
Elhagyott nevelőotthon

Egy gyermekkori trauma az egész életen át végigkísér. És akkor elgondolkozunk, ki is a valódi szörnyeteg? Az elkövető vagy a bosszúálló? Ezek az átélt események olyannyira mélyen gyökereznek az áldozatok lelkében, hogy némelyek személyiségét teljesen eltorzítják, és olyanná formálják őket, amilyenek sosem lettek volna. Így védekeznek a múlt ellen? Így kevésbé fog fájni, ami történt? Érdekes kérdéseken rágódhatunk a történet olvasása közben. De akkor elemezzük kicsit magát a stílust, a nyomozás felépítését és részletességét. Érződik a regényen az írónő kriminalisztikai tudása, felkészültsége, noha direkt leegyszerűsít dolgokat, bár ezt bevallottan teszi. A nyomozás alig két hét alatt lezajlik, a valóságban azonban pusztán a DNS-vizsgálatra több hetet kell várni. De nem baj, nem zavaró ez a gyorsaság. Nem ezen van a hangsúly, hanem a szálak kapcsolódásán, a bizonyítékok feltárásán, hogyan sikerül lépésről-lépésre közelebb kerülni a megoldáshoz. És akkor itt jön a képbe Kim Stone felügyelő. 

Amiken Parker nyomozó figyelme átsiklott, azt Kim egyből kiszúrta volna. Ilyen apróságokra fel is figyeltem. Bár megmagyarázza Lottie, hogy ezt így meg úgy kellett volna, mégis bennünk marad a tüske, hogy akkor miért nem úgy csinálta elsőre, ha tudta, hogy így kellene, hiszen emberéletek forognak kockán. A csapatot nem érzem még eléggé precíznek, összeszokottnak, és Lottie sem. A kirakós darabkái lassan állnak össze. A könyv hatszáz oldalas, mégsem érezzük vontatottnak, minden a helyén van, csak néha az az érzés éled fel bennünk, hogy ezt én másképp csináltam volna, és bizonyítást is nyer ez a későbbiek során. Úgy gondolom, mivel minden ügyetlenkedés meg lesz magyarázva, Lottie direkt ilyenre faragott karakter, hogy később tanuljon a hibáiból, jobban odafigyeljen, ahogyan az emberei is. Önkritikát gyakorol. Semmi sem véletlen. Boyd, a nyomozócsapat tagja, az egyik legrokonszenvesebb szereplő számomra, és ő ad hozzá a legtöbbet a nyomozáshoz Lottie mellett. A többiek egyelőre még eléggé színtelenek. 
A krimiknél megszokott karaktertípusokkal természetesen itt is találkozunk, gondolok például az igazságtalan, bunkó főfelügyelőre, és a szimpatikus patológusra, a tenyérbemászó újságíróra. Ezt sem tartom hátráltató tényezőnek, és a sablonosság veszélye sem fenyeget. Attól, hogy érződik más művek hatása egy regényen, az még egyáltalán nem másolás, hanem egy teljesen önálló, eredeti stílusban felépített történet. Ahogyan Patriciáé is.  
Gyorsnak éreztem a tempót, mi sem bizonyítja ezt jobban, minthogy két és fél nap alatt elolvastam a könyvet. A magánéleti dolgok sem szakítják meg a nyomozás menetét, szinkronban vannak a szálak egymással. Némi önéletrajzi azonosság is fellelhető az írónő és Lottie között, hisz mindketten elvesztették férjüket, akit nagyon szerettek, és egyedül nevelik gyermekeiket. Azért is hatott annyira őszintének a kétségbeesés és lelki fáradtság, mert a fikció átszivárog a valóságba. 
A feszültséget fokozza az írónő azzal, hogy az 1970-es években történt eseményeket is beszúrja, megszakítva kicsit a jelent, ezáltal kulcsfontosságú információkhoz juttat minket. Már az indítás is figyelemfelkeltő ebből a szempontból. Agyunk azonnal elkezd dolgozni. 
A humor csak nyomokban fellelhető, a párbeszédek, dialógusok olyanok, melyeket az adott szituáció megkíván. Úgy érzem, lesz még idő megismerni karaktereinket. 
Összegzésként elmondhatom, hogy egy újabb olvasási élménnyel gazdagodtam. Igazán minőségi krimi-thriller akadt a kezembe, és biztosan tovább nyomozok Lottie-val, Boyddal, Lynch-el és Kirby-vel. Remélem, a többiek sem maradnak statiszták, ők is kapnak saját kis történetet a regényeken belül. 

Azért nem teljesen öt csillag  moly.hu értékelési skála szerint  , mert némi bizonytalanságot éreztem a nyomozási logikában, és még ha később el is lett magyarázva, miért maradt ki az a lépés, furcsának találtam, hisz annyira magától értetődő. Van, ahol a tényekre kell alapozni, ilyenkor nem jó, ha a szívünkre hallgatunk, mert sokszor megtévesztő az elénk táruló „valóság”. 

TÖRTÉNET: Pergő, mozgalmas, a tényszerűség mellett a környezetet és a szereplőket is részletesen megismerjük. A lélektan, magánélet és az akció aránya megfelelő. Nehéz már eredetit alkotni bármilyen műfajon belül, hiszen vannak vissza-visszatérő motívumok, karakter-típusok, akarva akaratlanul is hatást gyakorol egyik mű a másikra, mégis sorra születnek újabb és újabb lebilincselő történetek. 

BORÍTÓ: A könyv külseje egyszerű, mégis összekapcsolható a történet hangulatával. A középen szereplő nőalak háttal áll nekünk, és így saját képzeletünk alkothatja meg a karaktereket, nem erőszakol ránk egy „kötelező sablont”, hogy az rögzüljön, elrontva ezzel fantáziánk játékát. 

KARAKTEREK: Hús-vér szereplőkkel van dolgunk, akik éreznek, örülnek, szomorúak, sírnak, nevetnek és próbálnak megbirkózni a mindennapok gondjaival. Nem csak színtelen gyalogok a sakktáblán. 

ÉRTÉKELÉS: 5 / 4,5

Gratulálok, csak így tovább! :)